Bakan Avcı, Artuklu Üniversitesi tanıtım programına katıldı (MEB)

MEB – Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) tarafından düzenlenen Mardin Artuklu Üniversitesi tanıtım programında yaptığı konuşmada, bu üniversitenin fark oluşturan çalışmalar yaptığını anlattı.

E-okul teog sitemizin edindiği bilgiye göre, “Yaşayan Diller Enstitüsü ile beraber Arap, Kürt, Süryani dilleri üzerine verilen lisans eğitimleri, Artuklu Üniversitesinin yeni Türkiye anlayışına uygun atılımlarıdır”  ifadesini kullanan Bakan Avcı, konuşmasına şöyle devam etti: “Millî Eğitim Bakanlığı olarak, eğitim sistemimizde, öğrencilere şehirlerin kültürel ve tarihi zenginliklerini tanıtma konusunda zaafımız olduğunu görerek, önümüzdeki yıldan itibaren okullarımızda seçmeli ´şehir kültürü´ dersleri vermeye başlıyoruz. Mardin´in böyle bir ders için ne büyük bir potansiyel taşıdığını, böyle bir dersi koymakla ne iyi ettiğimizi ve Mardin´in bunun nasıl hakkını vereceğini Mardin tanıtım filmi görüntülerini izlerken bir kere daha gördüm.”

Yaşayan diller enstitüsü mezunlarına kadro müjdesi

Küçük bir müjde vermek istediğini dile getiren Bakan Avcı, şöyle konuştu: “Özellikle yaşayan diller enstitüsünden mezun olan ve Kürtçe, Zazaki öğretmenliği eğitimi almış olan öğrencilere kadro vermeye başlamıştık, bu yıl da verdik. Şimdi göreve başlamayan, müracaat etmeyen öğretmen adaylarından elimizde 25 kadro vardı. 25 kadroyu da inşallah yine bugünlerde Mardin Artuklu Üniversitesi mezunları başta olmak üzere, bu bölümlerden mezun olanlara yönelik bir kadro olarak sunduk.”

“Uluslararası ilişkiler, farklı alanlarda akademisyenlikle üniversiteye girmek isteyenler için Mardin Artuklu Üniversitesi tam size göre” ifadesini kullanan Bakan Avcı, öğrencilere şu sözlerle seslendi: “Ben sizin yaşınızda olsaydım, üniversiteye hazırlanıyor olsaydım, tercihlerimin arasına mutlaka Mardin Artuklu Üniversitesini yerleştirirdim. Bir defa sadece üniversite eğitimi almış olmayacaksınız, böyle bir şehirde büyük bir tarih ve kültür eğitimi de alacaksınız. Yanında bedavadan bir, iki dil öğrenme şansınız da var. Sadece Mardin´de üniversite öğrenimi görüyor olmaktan ötürü Kürtçeyi, Arapçayı ve Süryaniceyi aynı zamanda eğitiminizin bir parçası gibi edinme şansınız olacak.”

Bakan Avcı, etkinliğe katılan lise öğrencilerine de üniversite hayatlarında başarılar diledi.

E-okul Teog.Com

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir