Dikey Geçiş Sınavı ( DGS )Nedir?

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

İlköğretim, ortaöğretim, lise, üniversite sonrasında yüksek lisans, doktora olarak devam eder. Lise ve üniversite gibi eğitimler aynı zamanda uzaktan ve açık öğretim olarak da, örgün öğrenimin dışında okunabilmektedir. Uzakta eğitim için bazı üniversiteler herhangi sınav şartı koşmazken açık öğretimde çok düşükte olsa bir puan şartı bulunmaktadır.

Açık öğretim okuyan veya okumaya niyetli olan kişilerin en çok merak ettiği hususlardan biri Dikey geçiş sınavı nedir? Sorusudur.

Dikey Geçiş Sınavı : (DGS) Önlisans mezunlarının yani açık öğretim fakültelerinden 2 yıllık bir bölümü bitiren kişilerin Dikey Geçiş Sınavı ile üniversitede 4 yıllık örgün öğretimden devam etme imkanı bulabilmelerini sağlayan Sınav sistemidir.

İçeriği ve soru yapısı itibari ile üniversiteye geçiş sınavlarının Başlangıcı olan ve baraj özelliği taşıyan Yüksek Öğretime Geçiş sınavına (YGS) soru tipi olarak çok benzemekte. İki sınava da giren kişilerin yorum ve karşılaştırmalarına baktığımızda Yükseköğretime geçiş sınavından bir kademe daha aşağıda kolay olduğu yorumları gelmektedir.

Dikey geçiş sınavı (DGS) kazanıldıktan sonra yine önlisansı bitirdikleri alanda üniversite tercihi yapılmakta, seçilen üniversiteye kabul edildikleri taktirde, önlisansta aldıkları dersler ile benzer olan derslerden muaf sayılmakta olan öğrenciler eğer almadıkları farklı dersler olursa onları da üst sınıflardan veya o başladıkları sınıftan itibaren alırlar. Bazı üniversitelerin 3. Sınıftan itibaren devam ettirmediğini aldığı öğrencileri en başa 1.sınıfa attığını belirtmek isteriz. Tercih yaparken özellikle en çok bu hususa dikkat edilmeli mağduriyet yaşanmaması açısından tercih yaparken şartlar iyice okunmalıdır.

Dikey geçiş sınavı ile 4 yıllık üniversitelere geçişlerdeki en büyük amaç ise Kpss A sınıfı dediğimiz memurluklardan tercih yapabilme hakkına sahip olma fırsatını kazanmak içindir çünkü Kpss A bölümü meslekleri 4 yıllık bir fakülteyi bitirmiş olma şartı koşmaktadır.

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir