E okul sistemi hayatımızın bir parçası oldu (meb)

E-okul sistemi Milli eğitim Bakanlığı’nın (MEB) devasa projelerinden birisi. Her geçen gün yeni bir özellik kazanarak yoluna devam eden sistem ile eğitim adına güzel gelişmeler oluyor. Sistemde her durum düşünülmüş.

Velilere açılan modüller ile öğrencinin okul notlarına , devamsızlıklarına ve bir çok okul bilgisine erişmek mümkün. Kodlama harikası olan sistem gün gün gelişiyor. Artık ilkokulllarda öğretilecek kodlama dersleri ile de sistem önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek. Kodlama dersleri önümüzdeki yıldan itibaren müfredata ders olarak giriyor. Haliyle öğrenciler teknolojiyi artık kodlama ile tanıyacak. Ve zaman içerisinde düşüncesini kodlarla ürüne dönüştüren gençlerimiz olacak. Genç nüfusu çok fazla olan ülkemiz için kodlama dersleri süper olacak. Dünya artık gençlerin kurduğu devasa sistemler ile yönetiliyor. Google ve facebook gibi sistemler hep kodlama bilen gençler sayesinde oldu. Ama artık gençlerimizde bu dersleri ta ilkokuldan itibaren alacağı için geleceğimiz daha parlak inşallah.

E-okul veli bilgilendirme sistemine mobil telefonları ile anında erişen veliler öğrencinin eğitim sürecini bir bakıma takip etmiş oluyorlar. Elbet okul aile birliği dayanışması  önemli. Velilerin arada bir okula giderek çocuğun durumu hakkında bilgi alması gerekiyor. Ama yine de okul notları yazılı notları ve devamszılıklar gibi bilgiler anında sistem üzerinden öğrenilebiliyor.

E-okul sistemine pc ile ulaşmak için internet bağlantısı olması yeterli. Günümüzde artık her yerde internet bağlantısı mevcut. Telefonlar internet bağlantısı ile birlikte satılıyor. Çünük internet olmadan akıllı telefonların bir hükmü olmuyor. Böylece e-okul ve eba gibi sistemlerin hayatımıza girmesi daha kolay hale geliyor. Eba  son birkaç yıldır daha bir önem kazanmaya başladı. Eba üzerinden açılan e-kurslar sistemin kullanılmasını daha verimli hale getiriyor. Eba girişi ile öğrenci ve öğretmenler kurs sürecini takip edebiliyor

Eğitime dair herkesin yolu e-okul sisteminden geçiyor. Artık sadece okul zamanı değil, okul tatilken de sistem aktif olarak kullanılıyor. Mesela teog sonuçlarına göre lise yerleştirmeleri oluyor. Ve tüm süreç e-okul sistemi üzerinden işliyor.

8. sınıflar için yapılan teog sınavında öğrenciler kazanımlardan sorumlu tutuluyorlar. Yazılı notu yerine geçen teog sınavı her dönemde bir defa yapılarak eğitim sezonu tamamlanıyor.

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir