e okul Veli bilgilendirme sistemi ile karne notları ekranda

Karne gününe birkaç hafta kaldı. Son yazılılar ve ders notları sisteme ekleniyor. e-okul Veli bilgilendirme sistemi çok yoğun günler yaşıyor. Türkiye de veliler ve öğrenciler artık notları online takip ediyor.

2016 e-okul – Geçen senelerde veliler çocuklarının okul durumları ile alakalı bilgi almak istedikleri zaman her seferinde okula gitmek zorundaydılar. Ancak pek çok farklı sorundan ötürü düzenli olarak bu işlemi gerçekleştiremezlerdi. Böyle olunca da çocuklarının notları ile alakalı son durumları yalnızca veli toplantılarında ve karnelerde görmek zorunda kalırlardı. Bunun sonunda da meydana gelen olumsuz gelişmeleri düzeltmek adına yapılacak şeyler için her zaman geç kalınıyordu.

Velilerin bu konuda yaşamış oldukları sıkıntıları gidermek adına da son dönemlerde e-okul veli bilgilendirme sistemi ortaya çıkartıldı. 2007 senesinden beri öğrencilerin velilerine sunulmuş olan bu sistem ile birlikte insanlar daha öncesinde olmadığı kadar farklı bir yenilik ile karşı karşıya kalmış durumda.

2016 e-okul – Veliler için özel olarak hazırlanmış bir yazılım olan e-okul veli bilgilendirme sistemi öğrencilerin okula ilk başladıkları dönemden mezun olacakları süreye kadarki bütün eğitim hayatını internet üzerinden inceleme imkanına sahip oluyorlar. Ancak böylesine kullanışlı bir program ortaya çıkmış olmasına rağmen pek çok kişi tam olarak bu sistemin ne olduğu, nasıl kullanılacağı gibi konular hakkında bilgi sahibi olamayabiliyor. Böyle olunca da her seferinde okula gitmek zorunda kalabiliyorlar. Halbuki bu sistem tahmin edilenden çok daha kolay bir şekilde kullanılmış olması sayesinde internet konusunda çok fazla bilgi sahibi olmayan insanlar bile herhangi bir sorunla karşılaşmadan sisteme giriş yapabilir.

Günümüzde e-okul veli bilgilendirme sistemi ülkemizdeki bütün özel ve resmi eğitim kurumları tarafından kullanılan bir sistemdir. Anaokulundan başlayarak giriş yapılan bu sistemdeki öğrenciler için kullanılmaya başlanmış olsa da ortaöğretim kurumları da yine aynı sistem üzerinden velilere sunulmaktadır. E-okul sisteminin içerisinde velilerin öğrenciler ile alakalı istemiş olduğu bütün bilgiler yer almakta. Öğrencilerin okula kayıt olması, dosya bilgilerinin doğru olarak yerleştirilmesi, fotoğrafının çekilmesi, gerektiği durumlarda nakil alma ve verme işlemleri, devamsızlık durumları, öğrencinin sınıfındaki ders programı gibi pek çok farklı detay bu sistemin içerisinde kendine yer bulmaktadır. Üstelik yapılan çalışmalar gösteriyor ki çok daha uzun süreler boyunca kullanılması için birbirinden farklı şeyler de sistemin içerisine eklenecektir.

2016 e-okul – Okullar da e-okul veli bilgilendirme sistemi için yapmaları gereken bazı şeyler bulunmakta. Bunların başında ise bilgileri mümkün olduğu kadar doğru bir şekilde girilmesi geliyor. Çünkü bu bilgiler istenildiği gibi girilmezse, veliler sisteme girdikleri zaman istedikleri bilgileri elde edemiyorlar. Bundan dolayı da e-okul sisteminin doğru olarak işlenmesi için okul müdürlüklerine çok büyük bir iş düşmekte. Okul yetkililerinin öğrencilerin not durumları, değerlendirme bilgileri gibi oldukça önemli noktalara ciddi anlamda dikkat edilmelidir. Bunların sisteme girilmemesi demek, daha sonrasında farklı sorunların ortaya çıkması anlamına gelecektir. Velilerin büyük bir kısmı da sürekli olarak sisteme giriş yapıp bilgilerin aynı olduğunu gördükten sonra tekrardan aynı sistemi kullanmak istemiyorlar. Bunun meydana gelmesini engellemek adına da sürekli olarak güncelleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Pek çok kişi e-okul veli bilgilendirme sisteminin ismini çok fazla duymalarına rağmen sisteme nasıl giriş yapmaları gerektiğini bilemiyorlar. Böylesi bir durumda da sisteme girişte sorun yaşıyorlar. Burada ihtiyaç duyulacak tek şey öğrencinin TC kimlik numarası ve okul numarası. En üstte yazan rakamların da ilgili yerlere girilmesi sonrasında öğrencinin kendine ait olarak hazırlanan sayfa açılmaktadır. Veliler de gece gündüz olması fark etmeden diledikleri her zaman kendi öğrencileri ile alakalı bilgileri almak adına sisteme giriş yapabiliyor. Sonrasında da gerekli tüm incelemeleri tek bir yerden saniyeler görme imkanına sahipler.

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir