E-okul veli bilgilendirme sistemi ile karne notları mobilde

E-okul karne günü yaklaşıyor. Öğrenciler heyecanlı. E-Okul sistemi 2007 yılında kullanıma açılan güzel bir sistem. E-okul içerisindeki Veli Bilgilendirme Sistemi sayesinde bir öğrencinin okula başladığı günden mezun olduğu güne kadar tüm bilgilere ulaşılabilir.

E-okul sistemi sayesinde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezi olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri gibi bilgilere ulaşılabilir.

Sistemin kullanılması son derece basittir. İnternet ortamında sisteme girildikten sonra TC. Kimlik numarası, öğrencinin okul numarası ve birkaç güvenlik sorusunun ardından öğrenci ile ilgili birçok bilgiye rahatlıkla ulaşılabilir.
Bu sistem sayesinde öğretmen, öğrenci ve velilerin işi oldukça kolaylaşmasına rağmen sistemde halen sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Sorunların ana kaynağı ise bazı öğrenci listelerinin tam olarak girilmemesinden dolayıdır.

Aslında bu sorun not girişleri yapılmadan düzeltilebilir. Çünkü not girişleri yapıldıktan sonra öğrenciyi sisteme yeniden sokmak mümkün olmamaktadır. Yani E-Okul sistemine öğrencinin aldığı notlar girilemeyecektir. Yine aynı şekilde sisteme sınıfı yanlış girilmiş bir öğrenci de notları sisteme girildikten sonra sınıfını düzeltemeyecek ve belki de karne alamayacaktır. Bu nedenle bunların kontrollerinin yapılması önemlidir.

Veli Bilgilendirme Sistemi’nde VBS okullar öğrenciyi sisteme işleme işini özenle yapmaktadır. Ancak öğrenciye ait bilgilerde ve veli bilgilerinde aksaklıklar yaşamaktadırlar. Veli bilgilendirme sisteminin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için öğrenciye ait bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. Bilgilerin eksiksiz girilmesi durumunda sistem sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyordur.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemiyle VBS İlgili Görevler

Okulların E-Okul Sistemi ile ilgili öncelikli görevi, velilerin öğrencilerin bilgilerine rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlamaktır. Bu nedenle şube ve öğrenci listelerinin eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. Eğer okul bu işlemleri eksiksiz tamamlamazsa, sonradan öğrencilerin bilgileri girilememekte ve dolayısıyla kişiler mağdur olmaktadır. Çünkü notlar girilmeden önce düzeltilmeyen öğrenci listeleri nedeniyle birçok öğrenci karne alamamakta ve hatta mezun olamamaktadır. Bu nedenle okullara oldukça önemli bir görev düşmektedir.

Bir öğrencinin sistemdeki tüm bilgileri eksiksiz doldurulmak zorundadır. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci ile ilgili bilgileri okuldan değil, sistemden direkt olarak almaktadır. Öğrenci ve veli bilgisi de dahil her şeyin eksiksiz olmasını sağlamak okulların görevidir.

Sınav belgelerinde kullanılacak olan öğrenci resimleri de sistem üzerinden alınacağından, okullarımızın son günlerde sıkışıklık yaşamamaları amacıyla özellikle 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerin resimlerini öncelikli olarak sisteme kaydetmeleri gerekmektedir.

Devamsızlık bilgilerinin sisteme mutlaka günlük olarak girilmesi gerekmektedir. Yine bu konuda okullara görev düşmektedir.

Öğretmenler not girişlerini zamanında yapmakla ilgili sorumludurlar. Bu nedenle her öğretmen okul idarecileri tarafından sisteme bilgi girişi ile ilgili görevlendirilir. Okul idarecileri de öğretmenlere şifre vermekle yükümlüdür.
Okullar sistemde yer alan resmi yazı, açıklama ve duyuruları takip ederek açılmış ya da açılacak olan ekranlarla ilgili iş ve işlemleri zamanında yerine getirmekle YÜKÜMLÜDÜR.

İlçe Milli Eğitim Müdürleri ise yukarıda yazılı olan, okullar tarafından yerine getirilmesi gereken tüm bilgileri kontrol etmekle ve uyarılarda bulunmakla yükümlüdür. Yine devamsı öğrencilerin takibinin yapılması da İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin görevidir.

eokul-teog.com

Fatih

7 yıl önce kişisel blog olarak başlayan sitemiz bilgi sitesi olarak yoluna devam ediyor. Sitemizde güncel konularda, özgün metinler yer alıyor. Faydalı bir bilgi sitesi olması temennisi ile..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir