Eğitim Nedir?

Eğitim kişilerin yaşadıkları toplumda yer edinebilmeleri, belli konularda bilgi ve beceri kazanmaları için ailede başlayan ve okul ve benzeri kurumlarda devam eden kişisel gelişim sürecidir.

Hayat boyu devam eden bu süreçte eğitime yapılan yatırımlar kişiyi madden ve manen üst noktalara taşımaktadır. Zaten gelişmiş toplumlar incelendiğinde eğitim konusunda hassas ve sistematik çalıştıkları ve yatırımı da bu konu üstüne yaptıkları gözlemlenmektedir.

İnsanların diğer canlılardan farkı birlikte bir kültür oluşturmasıdır. Bu kültürün aktarılması da ancak eğitimle olur. Eğitim amaçla başlar, öğretme öğrenme etkinliği ile devam eder ve değerlendirilmesiyle son bulur. Bu da doğamız gereği merakla eğitime adım atmamız, süreci özümsememiz ve analiz edip kullanıp kullanmama kararımızla neticelenmesi demektir.

Eğitim insanların fikir üretmesine ve yaratıcılığına yön vermesine imkan verir. Geniş bir bakış açısına sahip olmayı sağlayan ve kalıpları kıran bir birey olmamıza yardımcı olan bu sistem bireyi yüzeysellikten uzaklaştırır. Kırılan her bir kalıp edinilen her bir bilgi ve alınan her eğitim toplumu bir üst noktaya taşımakta anahtar rol üstlenmektedir.

Eğitim döneminde olan bireylerin yaşamlarına anlam katabilmeleri için öğrenmenin bilgilenmenin sonucu olarak donanımın hayatında yaptığı işleri sevmesini ve ondan tat almasını sağlayacak esas olduğuna inanmaları gerekir. Birçok insan elde ettiği başarıyı ve imkanı eğitime borçludur. Madden ve manen duyulan doyum eğitimle gerçekleşebilmektedir. Edinilen her başarı ve yaptığı işlerden duyulan her doyum ancak ve ancak iyi bir eğitimin meyve vermesiyle mümkündür.

Çağdaşlaşmanın, kalkınmanın, özgür ve demokratik bir toplum olmanın en iyi yolu eğitimdir. Bir şeyler üretebilmek yaşama dair değerler ortaya koyabilmek için eğitime ihtiyaç var. İyi bir eğitim hayat standardını yükseltir. Daha iyi bir gelecek için eğitime gereken önem gösterilmelidir.

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir