Öğrenciler TEOG Sınavı’na hazır mı?

eokul-teog.com – Teog sınavı için önemli tavsiyeler. Koray Varol Akademi, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü işbirliği ile çocukları TEOG’a hazırlanan ebeveynler için “TEOG’da Başarı için Motivasyon Eğitimi” düzenliyor. Koray Varol Akademi’nin Kurucusu, Eğitim Koçu ve Yayıncı Koray Varol ile DBE psikologlarından Birey, Çift ve Aile Terapisti Dr. Ayşe Bombacı’nın vereceği eğitimde; ailelerin sınava hazırlanan çocuklarını motive edecek ve başarmaya olan inançlarını artıracak ilişkiyi kurabilmeleri, destek mekanizmalarını geliştirebilmeleri ve kaçınılması gereken noktaları fark edebilmeleri gibi konular ele alınacak.

Okul hayatı boyunca yapılan sınavlar, hem çocuklar hem de aileler için büyük önem taşıyor. Özellikle de 8. sınıfa başlayıp Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı’na girecek gençler için heyecanlı bir süreç başladı. Düzenlediği eğitim ve seminerlerle şimdiye kadar binlerce insana ulaşan Koray Varol Akademi, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü işbirliğinde “TEOG’da Başarı için Motivasyon Eğitimi” düzenliyor. The Point Hotel Barbaros’ta 8 Kasım Pazar günü saat 14.00 – 16.30 arasında gerçekleştirilecek eğitim ile TEOG sınavlarına hazırlanan çocukların; sınavlara doğru bir sistemle hazırlanması, özgüven ve motivasyonlarının arttırılması, özellikle de ergenlik ile iç içe geçen bu dönemde psikolojik anlamda destekleme yöntemleri gibi noktalarda velilerin bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Ailelere yönelik düzenlenecek eğitimde Koray Varol Akademi’nin Kurucusu, Eğitim Koçu ve Yayıncı Koray Varol; çocuk başarısının artırılması, daha nitelikli ders çalıştırılmalarının sağlanması, sınavda başarılı olmaları için velilerin yapması gerekenler ve veli – çocuk arasında sağlam iş birliğinin kurulmasına dair bilgiler paylaşacak. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Klinik Psikoloğu, Birey, Çift ve Aile Terapisti Dr. Ayşe Bombacı ise çocukların başarısına etki eden en önemli faktörlerden biri olan çocuk – aile arasındaki iletişim ile sınav öncesi çocuklara ailelerinin nasıl destek olması gerektiği konusunu ele alacak.

Okul, TEOG ve ergenlik üçgenindeki çocukların hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için aile desteğinin önemine değinen Koray Varol, “Öğrenci başarıyı ister ama hepimiz gibi dönem dönem korkar ve çekinebilir. Bu noktalarda ailelerin öğrenciyi motive etmesi ve desteklemesi önemlidir. Öğrencinin belli bir disiplin içinde olması, yapmaya çalışması, anlamlı ders çalışması gibi noktalarda program yapılması başarıyı destekleyen süreçlerdir. Başarı; öğrencinin ben bunu yaparım diyebilmesi, odaklanması ve ailenin bu konuda ona inanmasıyla ilgilidir. Odaklanma, yapma isteğiyle ve başarma talebiyle daha da anlamlı olur” dedi.

Ailenin çocuğun aynası olduğunu belirten Dr. Ayşe Bombacı ise, “Çocuk, ailesinden inanç ve güven görürse, bunları üstüne alır ve başarır. TEOG Sınavı öncesinde çocukların potansiyellerinin ortaya çıkarılması için aileler tarafından elverişli çalışma koşulları yaratılmalı, aile içi iletişim yapıcı olmalı ve çocuk duygusal açıdan desteklenmelidir. Unutmamak gerekir ki, çocukla ‘ilişki’ kurmadan onu eğitmeye çalışmak, su olmadan yüzmeye benzer. Bir çocuğun, başarılı olmasının en önemli koşullarından biri, ailesinin onunla kurduğu ilişkinin niteliğidir. Ebeveynlerin çocuğuyla kurduğu ilişkinin onu motive edeceğinden, cesaretlendireceğinden ve başarmaya olan inancını artıracağından emin olmaları gerekir. Zararsız gibi gözüken iyi niyetli bazı eleştiriler ya da çocuğu diğer bir çocukla kıyaslamak, onu motive etmek yerine daha fazla strese yol açabilir. Aşırı stres ise, çocuğun potansiyelinden faydalanmasının önündeki en büyük engeldir. Bu eğitimde velilere, TEOG sınavı öncesinde çocuklarını hem de bir ergen olan çocuklarını, en iyi nasıl destekleyebilecekleri konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıp destekleyici önerilerde bulunacağız” dedi.

8 Kasım 2015, Pazar günü saat 14.00 – 16.30 saatleri arasında The Point Hotel Barbaros’ta gerçekleştirilecek eğitim hakkında ayrıntılı bilgi ve kayıt için Koray Varol Akademi’den Gamze Varol ile bağlantı kurulabilir: gamze@korayvarolakademi.com / 0212 263 08 66

Koray Varol Akademi eğitimleri ve yayınları detaylı hakkında bilgi almak isteyenler http://korayvarol.com adresini ziyaret edebilir, (212) 263 08 66 numaralı telefonu arayabilir.

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir