Ön Lisans Eğitimi İçin Ygs ye Girmek Yeterli Midir?

Eğitim haberleri – ÖSYM‘nin üniversiteye giriş için yapılan sınav sisteminin değiştirmesiyle adayların kafasındaki sorular arttı. Lise son sınıf veya lise mezunu adaylar yeni sistemi hala tam olarak öğrenmiş değiller. Daha önceden tek sınav olarak yapılan üniversite giriş sınavı artık iki aşamalı olarak yapılmaktadır.

YGS ve LYS olarak farklı tarihlerde iki sınav yapılmaktadır. Adaylar hangisine girmesi ya da hangisine girmemesi gerektiğini tam olarak bilemeyebilir.

LYS ve YGS Farklı mı?

Bir diğer soru ise ön lisans eğitimi için sadece YGS’ye girmek yeterli midir? Hem LYS hem YGS’ye mi girmeliyim? Adaylar öncelikle ne okumak, hangi fakülte de okumak istediğini belirlemelidir. Yani iki yıllık mı? Dört yıllık mı? Yoksa açık öğretim fakültesinde mi okumak istiyor bunu bilmelidir. Lise den mezun olan aday süre olmaksızın istediği zaman LYS veya YGS sınavına girebilir.

YGS Nedir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavıdır. Hangi fakülteyi veya bölümü düşünürse düşünsün bütün öğrencilerin girmesi gereken sınavdır. Sınav tek oturum şeklinde yapılmaktadır ve sonucunda 6 farklı puan hesaplanmaktadır. Bir çok aday bu farklı puanı, farklı sınav olarak düşünmektedir. Bu puanlar daha önceki sistemde ki gibi sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanlarını göstermektedir.

YGS 1 ve 2: sayısal puan

YGS 3 ve 4: sözel puanı

YGS 5 ve 6: eşit ağırlık puanı göstermektedir.

YGS’ de 160 soru için 160 dakika verilmektedir.

YGS’de baraj puanı olarak 150 ve üzeri alanlar hem ön lisans hem de açık öğretim fakültelerini tercih etmeye hak kazanırlar. YGS’de 180 ve üzeri alanlar hem LYS sınavına girmeye hak kazanırlar hem de 4 yıllık bölüm tercih etme hakkı elde ederler. Aday eğer sadece iki yıllık bir bölüm veya açık öğretim fakültesi okumak isterse sadece YGS sınavına girmesi yeterlidir. LYS sınavına girmesine gerek yoktur.

Fatih

7 yıl önce kişisel blog olarak başlayan sitemiz bilgi sitesi olarak yoluna devam ediyor. Sitemizde güncel konularda, özgün metinler yer alıyor. Faydalı bir bilgi sitesi olması temennisi ile..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir