Teog konuları MEB 2018

Bu sene için teog heyecanı başlıyor. Türkiye’de ortaokul son sınıf öğrencilerine yönelik yapılan sınavın adıdır TEOG. Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavı. Bu sınav puanı ile öğrenciler yeni bir okula liseye başlarlar. Öğrenciler sınavda teog konularından ve kazanımlarından sorumlu olurlar.

2018 teog konuları ve kazanımları eğitim dönemi başında açıklanacak ve öğrenciler yeni bir maratona başlayacak. Her öğrenci iyi bir lisede okumak için dönem başından itibaren ter dökecek.

TEOG SINAVI NEDİR?

TEOG Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının MEB  2013-2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulamaya başladığı ortaöğretime geçiş sistemine verilen addır. Sistem başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Teog sınavına göre  altı temel ders için (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 8’inci sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilir. Sına her eğitim döneminde yapılır.

Ortak sınavlar, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılır. Ortak sınavlar her dönem iki okul gününe yayılarak yapılır, o günlerde sınav yapılacak okullarda ders işlenmez. Sorular çoktan seçmeli ve 4 seçeneklidir. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemez. (Ortak sınavlar orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerecek hale dönüştürülecektir.)

Teog sınavına Öğrenciler  olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında girer. Sınavda görevlendirilecek öğretmenler kendi okullarından farklı bir okulda görev yapar. Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir haftasonunda mazeret sınavı yapılır. Mazeret sınavı, belirlenen sınav merkezlerinde yapılır.

2017 2018 teog konuları Talim Ve Terbiye kurulunca yayınlanır yayınlanmaz sitemizde yer alacaktır. Sınav ile ilgili haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

 

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir