Teog Sonuçları 2017 Ne Zaman Açıklanacak?

Bu günlerde 8’inci sınıfa giden öğrenci ve velilerinin aklından çıkmayan soru “Teog sonuçları ne zaman açıklanacak?” Bilindiği üzere 23-24 Kasım tarihlerinde 2 oturum şeklinde gerçekleştirilen 1 milyon 190 bin 826 öğrencinin katıldığı 1.dönem Teog sınavını geride bıraktık. Milli Eğitim Bakanlığı geçerli bir mazeretle sınava giremeyen öğrenciler için mazeret sınavı tarihlerini 17-18 Aralık olarak duyurdu.

Teog Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı kılavuzda sınavın açıklanma tarihini Ocak 2017 olarak

belirlemişti ayrıca MEB’den yeni bir açıklama daha geldi. Açıklama da bazı internet sitelerinde sınavın bu hafta açıklanacağı duyurusunun yer aldığını bunun asılsız bir haber olduğunu belirten MEB, sınavın açıklanır açıklanmaz kendi sitelerinden duyurulacağını ekledi. Geçen yıl 18 Ocak’ta açıklanan sınavın yine yakın tarihlerde açıklanması bekleniyor.

Öğrencilere Müjde

Her bir dersten 20’şer sorunun yer aldığı ve bu sorular için 40’ar dakika verilmiş olan sınavda yanlışların doğrular üzerinde etkisi yok. Yani geçtiğimiz yıllarda yapılan birçok seçme ve yerleştirme sınavlarında gördüğümüz 3 yanlış 1 doğruyu götürür sistemi teog sınavının hesaplamasında uygulanmıyor. Sınava mazeret bildirmeksizin katılmayan öğrencilerin ise girmediği sınav notu “0” olarak kabul edilecek.

Uzmanlar Uyarıyor

Sınav henüz açıklanmadan uyaran uzmanlar. Çocuklara ders çalış baskısı yapılmasının ya da başka çocuklarla kıyaslanmasının yanlış ve negatif bir yaklaşım olmadığını belirtti. Çocuğun başarısının ancak doğru ve pozitif yaklaşımlarla yükselebileceğini savunan uzmanlar bu zorlu süreçte ailelere çocuklarının yanında olmalarını ve yıkıcı eleştirilerden uzak durmalarını önerdi.

Ödülün cezadan daha etkili bir motivasyon kaynağı olduğunu savunan uzmanlar. Başarının küçümsenmeden ödüllendirilmesi gerektiğini de ekledi. Zorlu ve uzun sınav temposunda çocukların neredeyse 6-7 gün aralıksız çalıştığını belirten uzmanlar onların hala gelişim çağında bir çocuk olduğunun unutulmamasını dolayısı ile ailelerin çocuklarının beslenme ve uyku düzenlerine de özen göstermeleri gerektiği konusunda da aileleri uyardı

Fatih

7 yıl önce kişisel blog olarak başlayan sitemiz bilgi sitesi olarak yoluna devam ediyor. Sitemizde güncel konularda, özgün metinler yer alıyor. Faydalı bir bilgi sitesi olması temennisi ile..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir