YKS Puan Hesaplama

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Sınav sistemi değişti. Öğrenciler 2018 yılında YKS ile karşılaşacakalar. Puan hesaplama sistemi bilgileri yakın zamanda güncellenecek sitemizde. Yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte özellikle lise son sınıfta bulunan öğrencileri üniversiteye giriş sınavı telaşı sarmış bulunmakta. Öğrenciler sürekli değişen sınav sistemlerinden dolayı hangi kriterlere göre üniversiteye yerleşecekler, puanlarının hesaplanmasında neler göz önüne alınacak bilmemekte.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAVI NASIL OLUYOR ?

Ülkemizde üniversiteye giriş sınavı iki aşamalı olmaktadır. Bu aşamalardan ilki ” Yükseköğretime Geçiş Sınavı” yani YGS’dir. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda puan barajını aşan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı’na girmeye hak kazanır.

PUAN BARAJI KAÇ OLARAK BELİRLENMİŞTİR ?

Puan barajı YGS için 180 olarak belirlenmiştir. Testlerin en az birinden 180 puan alan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı’na girmeye hak kazanır. 140 puandan az alan öğrenciler sadece Sınavsız Geçiş hakkından yararlanabiliyorken, 180 puandan az alan öğrenciler Meslek Yüksekokullarına veya Açıköğretim’e kayıt yaptırabilir.

 PUAN BARAJINI AŞMAK İÇİN KAÇ NET YAPMAK GEREKİR ?

 İlk olarak ÖSYM’nin belirlediği kurallara göre puan barajını aşmak için kitapçıkta bulunan en az iki dersin testinden soru işaretlemiş olmak gerekiyor.

 Bunun dışında puan barajını aşmak için tüm testlerden eşit olarak 8’er doğru cevap vermeniz gerekiyor. Daha az soru ile puan barajını aşmak isterseniz Matematik veya Fen Bilgisi’nden daha fazla soru çözerek barajı aşabilirsiniz. Fakat iyi bir üniversiteye yerleşmek için puan barajını aşmak yeterli olmuyor. YGS’de yaptığınız puan üniversiteye giriş sınavının %40’ını etkiliyor.

 YGS’DE PUAN NASIL HESAPLANIR ?

 YGS ‘de puan hesaplaması çözmüş olduğunuz derslerin testlerindeki net sayınıza bakılarak hesaplanır. Net sayınız, o testte çözmüş olduğunuz doğru soru sayısından, yanlış cevapladığınız soru sayısının 1/4 ‘ ünün çıkarılmasıyla hesaplanır. Ayrıca her testin sorularının katsayısı farklıdır. Belirlenen katsayılara göre puan hesaplamanız yapılır.

 YGS PUANIMI NASIL HESAPLAYABİLİRİM ?

 YGS puanınızı internette bulabileceğiniz ‘’puan hesaplama araçları’’ ile Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testlerindeki net sayılarınızı girerek YGS 1, YGS 2, YGS 3 , YGS 4 ve YGS 6 puan türlerine göre hesaplayabilirsiniz.

 LİSANS YERLEŞTİRME SINAVINDA PUANLAR NASIL HESAPLANIYOR ?

 Lisans Yerleştirme Sınavı’nda puan hesaplaması şöyle olacak ;

 -Adayın doğru ve yanlış soruları saptanacak.

 -Doğru cevaplardan yanlış cevapların 1/4 ‘ü çıkarılarak o testten aldığı ham puan hesaplanacak.

 -Daha sonra son sınıfta okuyan adayların o testten aldıkları puanlar kullanılarak standart sapma ve ortalama oluşturulacak.

 -Bu standart sapma ve ortalama kullanılarak standart sapması 10, ortalaması 50 olan puanlar hesaplanacak.

 -Eğer hatalı soru varsa, bu sorunun bulunduğu testte en az bir cevabı bulunan adayların hatalı soruyu doğru cevapladığı kabul edilecek.

  OKUL BAŞARI PUANI NEDİR VE NASIL HESAPLANIR ?

 Okul başarı puanı adayın diploma notudur. Bu puan 250-500 değer aralığında olacaktır. Adayın diploma notunun 5 ile çarpılmasıyla bulunur. Daha sonra ortaya çıkan puan 0,12 katsayısı ile çarpılacaktır.

 Ek puan ise öğretmen liseleri ve meslek liseleri öğrencileri kendi alanlarında bir program tercih ettiklerinde kullanılacaktır. Bu liselere giden öğrenciler ek puanlarını hesaplarken diploma notlarını 0,6 katsayısı ile çarpacaktır.

 Üniversite kazandığı halde gitmeyen öğrenciler tekrar sınava giriyorsa başarı puanları hesaplanırken katsayıları yarı yarıya düşürülecektir. Yani 0,12 ise 0.6, 0.6 ise 0.3 katsayıyla hesaplayacaktır.

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir