Reklam ile hedef kitlenizi büyütün

İşletmeler için reklam çok önemli. Tanıtımlar ürünlerinizin daha çok satılması için gerekli. Çok satış daha çok üretim , daha çok iş gücü , daha çok para demek.

Mutlaka bir reklam programınız olsun. Yerelden hatta mahallenizden başlayarak insanlara ürünlerinizi ve özelliklerini duyurmaya çalışın. Yeni kurulan bir iş yeri ürün fiyatlarını duyurma gayreti göstermiyor sadece kapıdan gelen müşteriyi bekliyorsa bu kötü.

Komşumuz manava senden alışveriş yapmayacağım dedim şaka yollu. Nedenini sordu. Hep ben sana geliyorum , sen bana hiç gelmiyorsun. Reklam olarak , kartvizit , broşür olarak beni ziyaret etmelisin dedim. Amacım ona yeni pazarlama teknikleri sunmaktı. Müşteriye ihtiyacı olmasına rağmen ilgisinin çok az olduğunu gördüm.

İnsan bilmediği sistemden kendini korumak amaçlı hep uzak durmak ister. Ama araştırmalı. Hedef kitleye daha farklı olarak nasıl ulaşabilirim diye dert edinmeli ki yeni pazarlara yelken açabilsin.

Müşteri kapınıza gelmeden siz onun ayağına gitmeli ürün alması için ona teklifte bulunmalısınız. Tabi buda reklamlar ile olacaktır.

Yerel haber siteleri , yerel gazeteler öncelikle ilgi alanınızda olmalı. Çevrenizden alacağınız güç ile daha büyük mecralara reklam verme gücü bulursunuz. Zaman zaman hazırladığınız basın bülteni ve tanıtım yazıları sitelerde döndükçe hanenize artı olarak yazılacak ve hedef kitleniz sizinle ilgilenmeye başlayacaktır.

Google arama motoru olmasının yanında süper bir pazarlamacı olarak size yardımcı olabilir. Google adwords kullanmayı öğrenin ve kullanın. Bu sistem müşterisini koruyarak hareket etmekte ve en az harcama ile en çok kişiye ulaşmaktadır. Büyük firmalar mutlaka google reklamları kullanırlar.

Facebook ve Twitter gibi sosyal iletişim ağlarında işletmeniz adına mutlaka sayfanız olsun. Ve zaman zaman sayfanıza yatırım yapmayı ihmal etmeyin. Ne kadar çok beğeni ve takipçiniz varsa size ve ürünlerinize ulaşan o kadar çok olacaktır.

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir