Deprem hakkında bilmemiz gereken 12 madde

Zaman zaman deprem haberleri ile uyandığımız olur. Hayatın akışında bilgi edinmemiz konulardan birisidir. 12 madde ile deprem bilgileri..

1. Yaşadığımız yerin deprem tehlikesi hakkında bilgi edinmeliyiz. Aile bireylerini toplayarak olası bir deprem anında neler yapılıp neler yapılmayacağı hakkında tartışma yapmalıyız. Tartışma sonunda ortaya çıkan düşünceleri ise uygulamalı olarak tatbikat yapmamız yararımıza olacaktır.

2. Eşyalarımızı sağlam bir yere sabitlememiz gerekiyor. Deprem anında yere yatmayı, başımızı korumayı ve sağlam bir eşyaya tutunmayı öğrenmeli ve ailemize öğretmeliyiz. Genellikle ağır eşyalar ve yüksek mobilyaların devrilme ihtimali daha fazla olduğu için onları iyice sabitlememiz gerekiyor.

3. Önceden hazırlamış olduğunuz tehlike anında yanınızda bulunması gereken ilk yardım çantanızı gözle görülür bir yere çıkartmalıyız.

4. Depreme binada yakalanmış isek burda ilk yapmamız gereken heyecana ve paniğe kapılmamak olacaktır. Ne kadar paniklersek o kadar kendimizi tehlikeye atmış oluruz.

5. Deprem anında sağlam bir sıra, masa, kapı ve mobilyanın yanına çömelerek yatmalıyız.

6. Tutmuş olduğumuz masa ile birlikte hareket etmeliyiz ki aksi takdirde masayı bıraktığımızda korunacak bir şeyimiz kalmaz. Paniğe kapılmadan binada durarak depremin geçmesini beklemeliyiz.

7. Sinema, okul, büro veya tiyatro salonunda depreme yakalanırsak kesinlikle merdivenlere doğru koşmamalıyız. Koltuk, sıra gibi eşyalara kendimizi siper ederek depremden korunmaya çalışmalıyız.

8. Bina dışında isek; binanın yıkıntılarından, cam parçalarından ve elektrik tellerinden olabildiğince uzakta durmamızda fayda olacaktır.

9. Depreme araba sürerken yakalanmışsak tarla tarzı boşluk olan yerlere park ederek içinde oturmalıyız. Trafiğe kesinlikle girmemeliyiz. Üst geçitlerden, köprülerden ve tünellerden kesinlikle olay anında geçiş yapmamalıyız.

10. Büyük bir depremden sonra kendimizi salmamalı ve ardından birçok artçı depremin olabileceğini bilmeli ve ona göre tedbirimizi almalıyız.

11. Muhtemelen büyük bir depremden sonra artçı depremler devam edeceği için en az iki veya üç gün evlerimize girmemeye dikkat etmeliyiz. Yetkililerin binamız hakkında kullanılabilir ifadesini onaylatmadan evlerde kalmamaya önem göstermeliyiz.

12. Depremin yaratmış olduğu tahribat, artçı depremler sayesinde bir kez daha ortaya çıkacaktır. Buna önlem almak için ailemizi alıp açık alanlarda konaklama yapmalıyız. Deprem sonrası binamızda kalmama gibi bir karar alınmışsa mutlaka yanımıza kıymetli gördüğümüz eşyaları, ayakkabımızı, giyeceklerimizi, yastığımızı, yorganlarımızı, yiyecek ve içiceklerimizi mutlaka almalıyız.

Fatih

7 yıl önce kişisel blog olarak başlayan sitemiz bilgi sitesi olarak yoluna devam ediyor. Sitemizde güncel konularda, özgün metinler yer alıyor. Faydalı bir bilgi sitesi olması temennisi ile..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir