Doğanın Gökkuşağı Çiçekler

Maddesel tanımı olarak, bir bitkinin üreme organlarını oluşturan ve sonrasında meyve halini alan kısmı olarak tanımlayabiliriz çiçeği. Manevi anlamı ise çok daha fazlasıdır bunun. Tarih boyunca insanoğlunun sevincine, acısına, hüznüne, aşkına şahitlik etmiştir çiçekler.

İnsanoğlu çiçeklere çeşitli anlamlar yüklemiştir. Her çiçeğin farklı bir anlamı vardır. Hatta bir çiçeğin farklı renkleri farklı anlamları beraberinde taşır. Peki, hangi çiçek ne anlama gelir? Gül en bilinen ve sevilen çiçeklerdendir. Beyaz gül masumiyet, saflık ve temizlik anlamına gelirken, sarı gül sıcak sevgi anlamına gelir. Kırmızı gül aşkı tutkuyu temsil eder. Beyaz karanfil saflığı, kırmızı karanfil sevgiyi, sarı karanfil ise hüznün temsilcisidir. Beyaz lale saflığı, pembe lale anlayışı, kırmızı lale ise renginden anlaşılacağı üzere aşkı sevgiyi anlatır.

cicek-711

Orkide gurur, nilüfer gelecek yenileme, lilyum güven, anemon ise gençliği ifade eder. Seçkinliğin sembolü olan nergis ise, saygı duymanın ve üst statüden birine jest yapmanın en iyi araçlarından biridir. Papatya ise genel anlamıyla temiz bir kalbin simgesi, güzel ve samimi duyguların bir ifadesidir. Mimoza alınganlığın, menekşe ise alçak gönüllülük ve sadeliğin sembolüdür. Yukarıda anlamlarını aktardığımız bilgiler en bilinen çiçeklerden bir kısmına aittir sadece. Dünyada 80 ila 800 milyon arası çiçek çeşidi bulunduğu varsayılmaktadır.

cicek-712

Kısaca çiçekler insanların yaşamında duyguya, aşka, üzüntüye, nezakete, hüzne ve daha birçok hisse tercüman olan dünyanın en doğal iletişim aracıdır. Bu kadar çok duyguyu içinde barındıran başka bir araç yoktur sanırım. Bazen bir düğünde, bazen bir cenazede, bazen de bir aşkın ilanında fotoğrafta değişmeyen tek şey çiçektir. Çiçekler insan yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır aslında doğumundan ölümüne kadar. Çiçekler her rengi barındıran gökkuşağıdır doğanın.

 

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir