Bilgisayar Oyunları Sağlığa Zararlı Mıdır?

Günümüzde bilgisayarlar herkesin evinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra her gün yüzlerce internet kafeleri 7/24 hizmet sağlıyor. Bilgisayar oyunları ise gençlerin büyük ilgisini çekiyor. Bu sanal alem ve oyunlar her gencin saatlerini çalar duruma gelmiş ve artık bağımlılık derecesine ulaşmıştır. Peki, saatlerce oynanan bu bilgisayar oyunları sağlığa zararlı mıdır? Bilgisayar oyunlardaki ışık efektleri mide bulantısına ve baş dönmesine neden olmaktadır.

Uzmanlar bu konudaki uyarıların dikkate alınmaması durumunda ciddi sağlık sorunlara yol açabileceğini belirtmekte. Amerika da 1993 yılından bu yana bilgisayar oyunlarının kullanma kılavuzunda epilepsiye yol açabileceği uyarısı yapıyor. Bu yüzden bilgisayar oyunlarında aşırı kaçmamak ve sık sık ara vermek gerekiyor. Bilgisayar oyunlarının düşünülen en büyük zararı ise insanların şiddete eğilimini arttırmaktadır.

Bilgisayar bağımlılarında en çok gözlenen zarar şiddete eğilimdir. Bilgisayar oyunlarının insanı sinirli biri yaptığı bilinen bir gerçektir. Birçok oyunun ana teması parçalamak ve yok etmektir ve bu tür oyunlar eğitici oyunlardan daha fazla tercih edilmektedir. Bu tür oyunlar yüzünden saatlerce bilgisayar başından kalkmayan insanları saldırganlığa ve huzursuzluğa iter. Bilgisayar oyunları sağlığa zararlı mıdır? Sorusunun temel cevabı ise göz problemleri, bel ve sırt ağrısı, baş dönmesi gibi sağlık sorunlarının yaşanmasıdır.

Bunun yanı sıra insanlarda çekingenlik ve sosyal ortamdan uzaklaşmaya da neden olmaktadır. Bilgisayar bağımlılığından kurtulmada ebeveynlerin büyük oranda etkisi vardır. Ebeveynlerin ailesine daha fazla zaman ayırması ve farklı etkinlikler düzenlemesi gerekmektedir.

Bilgisayar oyunlarının yararı

Her zaman Bilgisayar oyunları sağlığa zararlı mıdır? Diye sorulmaktadır. Fakat bir de bu oyunların yararları olduğu bilinen bir gerçektir. Dünya da birçok fakültede bu konuda araştırmalar yapılmış ve bilgisayar oyunlarının aşırıya kaçmadığı taktirde zekâya çok yararlı bir hale gelebileceği tespit edilmiştir. Bilgisayar oyunlarının çoğunun İngilizce olması kişinin bu dile verdiği önemini de arttırır. Kısacası Bilgisayar oyunlarının sağlığa zararı var mıdır? Sorusuna verilebilecek en güzel cevap: Evet zararları vardır fakat yararları da göz ardı edilmemelidir.

 

Fatih

Halk Eğitim'de hızlı okuma seminerleri verdim. Bir kolejde bir süre bilgisayar öğretmenliği yaptım. Hızlı Okuma , Anne Baba Eğitimi , Güzel Konuşma , Pazarlama teknikleri gibi konularda çalışmalar yapmaktayım ve yazılarım yerel ve ulusal basında yayınlanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir