WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur?

WordPress eklentisi nasıl kurulur? Yani plugin nasıl kurulur? Pluginler sistemi daha elverişli daha kullanışlı bir hale getirirler. Eklenti kurmanın iki yolu vardır. Bunlardan biri direk admin panelinden yapma, diğeri ise ftp dizisinden upload yapmaktır.

Bu iki yolu anlatmamız oldukça faydalı olacaktır ve eğer wordpress eklentisi yapmak istiyorsanız bu yazıyı okumanız ve anlattıklarımızı yapmanız gerekmektedir. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var; hangi yolu deneyecek olursanız olun Wrodpress eklentileriniz zip uzantılı olmak zorundadır.

Direk Admin Panelinden WordPress Eklentisi Kurma

İlk olarak admin paneline giriş yapıyoruz. Daha sonra slo tarafta bulunan menüden eklentileri bularak üzerine geliyoruz ve yeni ekle butonuna tıklıyoruz. Ardından üstte bulunan eklenti yükle butonuna tıklamamız gerekiyor.

Ardından doya seç bölümüne tıklayarak bilgisayarımızda bulunan zip uzantılı WordPress eklentisini seçiyoruz ve şimdi kura tıklıyoruz. Eklenti kurulumu tamam şimdi ise geriye sadece etkileştirmek kaldı. Kurduğunuz eklentiyi etkinleştirmek için menüdeki eklentiler yazısının üstüne gelerek yüklü eklentiler seçmeniz ve kuruduğunuz eklentiyi bulup sizden istenilenleri yapmanız yeterli olacaktır.

FTP Dizisinden Upload Yaparak WordPress Eklentisi kurma

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur Sorusuna iki yolu var diye cevap vermiştik. Bunlardan bir tanesi admin panelinden kurmaydı. Bir diğeri ise Ftp dizisinden upload yaparak kurmaktı. Birinci yolu yukarıdaki satırlarda anlattık. Sıra geldi ikinci yolumuza. Bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz zip uzantılı Wrodpress eklentisine sağ tıklayarak klasörden çıkart diyoruz. Ardından filezilla programı kullanarak sitemizin dosya dizinime giriyoruz.

Dosya dizinimine girdikten sonra izlememiz gereken yol public_html>wp-content>plugins olacaktır. Bu yolu takip ederek içerisine çıkarttığımız WordPress eklenti klasörümüzü atıyoruz. Upload işleminin ardından sitemizin admin paneline giriş yapıyoruz. Sol taraftaki menüden eklentilerin üzerine gelerek yüklü eklentileri seçiyoruz. Açılan sayfada upload yaptığımız WordPress eklentisini buluyoruz ve bizden istenilenleri yaparak etkinleştiriyoruz ve eklentimizi başarı ile kurmuş oluyoruz.

 

Fatih

7 yıl önce kişisel blog olarak başlayan sitemiz bilgi sitesi olarak yoluna devam ediyor. Sitemizde güncel konularda, özgün metinler yer alıyor. Faydalı bir bilgi sitesi olması temennisi ile..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir