Araba Alırken Nelere Dikkat Edilir?

             Yeni bir araba alırken öncelikle ihtiyaçlar ve bütçe belirlenmelidir. İhtiyaçları ve bütçeyi belirlemek, kişinin önünde uzanan ve karar vermeyi zorlaştıran seçenekler listesini daraltmasını sağlayacaktır.

             İşte mi yoksa özel hayatta mı kullanılacak, hangi ekstra özelliklere sahip olmalı, kısa mesafelerde mi uzun mesafelerde mi kullanılacak, ne kadar süre kullanılması hedefleniyor, gibi soruların yanıtlanması ihtiyaçların belirlenmesinde ve neticesinde doğru aracın bulunmasında yardımcı olacaktır. Genel bir çerçeve tanımlandıktan sonra detaylı bir şekilde istenenlerin belirlenmesi gerekmektedir.

            Aracın, vites özelliği (otomatik, normal), yakıt türü (benzin, dizel), motor kapasitesi, hız sınırı, güvenlik sistemi özellikleri, gibi özelliklerden beklentilerin neler olduğu belirlenmelidir.
 Bunların yanında, araç satılmak istendiğinde piyasadaki değeri olumlu mu olacak? Sorusunun cevabı da iyi araştırılmalıdır. İstenilen tüm özelliklere karar verildikten sonra aracın nasıl, ne şekilde alınacağı önem kazanmaktadır. Bu noktada da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Birinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 
            Birinci el araç alımlarında araç yeni olduğundan sorunsuz olacağı düşüncesi yaygındır ancak, fabrikasyon kaynaklı ya da nakliyede oluşmuş sorunlar olabilmektedir. Bu sebeple araç, bayiden teslim alınmadan önce mutlaka bayiye ait servise götürülüp kontrol yaptırılmalı ve hiçbir hatasının olmadığına dair, imza ve kaşe onaylı bir rapor alınmalıdır.

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 
            İkinci el araç alımlarında gerçek bilgilere ulaşmak zor olduğundan çok daha dikkatli olunmalıdır. 

-Tüm servis bakımı ve onarımları, hasarları ve kilometreleri kayıtlı olan araçlar tercih edilmelidir.
-Direkt sahibi tarafından satılan araçlar tercih edilmelidir.
-Satıcı tarafından verilen tüm bilgilerin doğruluğu ruhsattan kontrol edilmelidir.
-Araca ait yüksek hasar kaydı olup olmadığı sigorta acentesine kontrol ettirilmelidir.
-Olabildiğince az kilometreye sahip araçlar tercih edilmelidir.
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir