Araba Nasıl Boyanır?

Araba boyatmak günümüzde kolaylaştı. Atmosferde bulunan oksijen metalin dayanma gücünü azaltır. Bu durum araçlarda beklenmedik hasarlara neden olabilir. Bu hasarı önlemek için metaller boyanarak metallerin yüzeyinin havayla temas etmemesi sağlanır. Otomobiller için dayanıklı akrilik ve su bazlı boyalar üretilmiştir. Boya türleri bu şekilde iki seçenektir fakat boya rengi gelişen teknoloji sayesinde sınırsızdır. Son derece gelişen bilgisayarlı sistemleri kullanarak her renk hatta her renk tonu elde edilebilir. Peki, Araba Nasıl Boyanır

Boya işlemine ilk olarak boyanacak zeminin kontrol edilmesiyle başlanmalıdır. Boyanacak metal yüzeyin pürüzsüz olması gerekir. Yüzeydeki herhangi bir bozukluk ya da bir pürüz boya işleminin boşuna gitmesine neden olabilir. Boya işlemi, boya fırını denilen havasında toz zerrecikleri olmayan özel bir odada yapılmalıdır. Böylece boyaya toz yapışması ve boyanın silikonlaması engellenecektir.

Boyama boya tabancası yardımıyla yapılmalıdır. Böylelikle boyanın her yere ve eşit şekilde yayılması sağlanacaktır. Boyama işleminin bitmesinin ardından araçlar boya fırınlarında bir sure bekletilerek boyanın kemikleşmesi sağlanır.  Araçlar fabrikadan boyalı olarak çıkar ve her araç fabrikadan çıkmadan önce 27 kez boya kalınlık kontrolüne girer. Üretici firmalar yapılan bu boyaya 5 ile 10 yıl arasında garanti verir.

Hasar sonrası boyama işlemlerinde ise araç kendi rengine boyanmak zorundadır. Fakat yasal işlemler yapılıp araç başka herhangi bir renge boyanırsa, aracın hasar gördüğü düşünülerek aracın fiyatı düşürülebilir. Sözünü ettiğimiz bu durum Türkiye için geçerlidir. Araba boyama işi meşakkatlidir. Fiyat hesaplanırken aracın her bir parçası ayrı ayrı hesaplanır.

Bir parçanın fiyatı 100-200 TL arasında, aracın boyanmasının toplam fiyatı ise 1.000- 2.000 TL arasında değişmektedir. Tabii bu fiyatlar aracın büyüklüğüne ve modeline göre farklılık gösterebilir. Bir aracın boyanmasında boyanın kalitesi kadar yapılan işçilik de önem taşımaktadır, iyi yapılan boyama da kusur bulma neredeyse imkânsızdır. Ayrıca yanlış boyama aracın maliyetini de düşürebilir, bu durumu göz önünde bulundurarak aracınızı uzman kişilere emanet etmelisiniz.
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir