Araba satarken trafik cezası çıkar mı

  Araba Satışında Trafik Cezası Engeli
             Araba satarken trafik cezası çıkar mı sorusu birçoğunuzun bilmediği ve aklına takılan bir soru. Eğer bir trafik cezanız var ise ve arabanızı satıyorsanız, trafik cezası bir engel oluşturur.
 
            Araç noter satışı ve devir işlemlerinde; satışı ve devri yapılacak aracın motorlu taşıtlar vergisi, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezası, trafik idari cezasının bulunmadığı tespit edilmeli. Eğer varsa devir işlemlerine engel oluşturur. Bu borçların, cezaların ve faizlerinin ödenmesi gerekiyor. Aksi halde devir ve satış işlemleri yapılmaz.
            
            Şöyle bir durum da var ki. Satışta noterde devir işlemleri yaparken araç sahibinin aldığı trafik cezası sisteme düşmemiş olabilir. Noterde gözükmez ise noter satış ve devir işlemlerini gerçekleştirir. Ancak o borç sonradan sisteme düşer ve aracın eski sahibi ödemek zorunda. Yani aracın yeni sahibine yansımaz.

             Trafik cezası ve faizi aracın eski sahibine gözükür ve ödenmez ise gün geçtikçe kat kat faiz yer. Devlette bir kuruşunuz kalmaz. Gün gelir o ceza ve borç seni bulur. İşin kötüsü ihbarname gelmeyebilir ve haberiniz olmayabilir. Bu durumda da borç büyür faiz işledikçe işler dikkat edilmesi gereken bir konu. Cezamızı, borcumuzu mümkün olduğunca hemen yatıralım. Devlet affetmez.
 
Konuyu birkaç soruyla daha anlaşılır kılalım.
 
+Araba satarken trafik cezası çıkar mı?
– Evet, sisteme düşmüş ise çıkar.
 
+Trafik cezası sisteme engel midir?
– Evet, sisteme düşmüş ise satışı engeller. Satış ve devir işlemleri olmaz. Ancak ceza borç ödendikten sonra, satış ve devir işlemleri gerçekleşebilir.
 
– Sisteme düşmemiş ise satışa engel olmaz. Sonrasında ‘oh be sattım cezadan kurtuldum’ diyede sevinmeyin o ceza sizi bulur faizini de ödemek zorunda kalırsınız.Son bir şey daha. Aracı sattıktan sonra ceza sisteme düşerse. Aracın yeni sahibi değil eski sahibi cezayı ve faiz işlemişse faizini öder.
 
İyi günler.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir