Arabayı Satarken Kasko Ne Olur?

            Hayatımızda büyük öneme sahip aracımızı, başımıza gelecek her türlü kaza olasılığı için kasko sigortası yaptırıyoruz. Peki, aracımızı satarsak bu kasko sigortası ne oluyor? Ödediğimiz prim tutarı boşa mı gidiyor? Kasko aracı sattığımız kişiye mi devrediliyor? Yeni alacağım araca mı aktarılıyor? Bu soruların hepsinin cevabını aşağıda vereceğiz.
 
            Kasko poliçesi yapıldığı günden itibaren bir yılı kapsar. Vade bitiminde tekrar bir yıl olarak yenilenir. Her yenilenme yılında hasar olmadığı takdirde, bir dahaki yıl hasarsızlık oranı priminize daha çok yansır, daha çok indirim kazanırsınız. Buradan da anlaşıldığı üzere; kasko sigortası araç sahipleri adına yapılır. Arabayı Satarken Kasko Ne Oluyor
 
            Aracınızı sattığımız takdirde, eğer aynı kullanım tarzında yeni araç almayacak iseniz, noter satış sözleşmeniz ve poliçeniz ile birlikte acentenize uğrayarak poliçenizi iptal ettirebilirsiniz. Poliçenizi iptal ettiğiniz takdirde, poliçe primi tekrar hesaplanarak, kalan vadeye ait tutar tarafınıza iade edilecektir. İade şekli ödeme şekliniz ile aynıdır. Peşin ödediyseniz peşin iade, karttan taksitle ödediyseniz tarafınıza taksitle iade gerçekleşecektir.
 
            Kasko poliçesi sürücü adına yapıldığı için hiçbir zaman başkası adına devri söz konusu değildir. Bu durum kasko genel şartlarında açıkça belirtilmektedir. Aracı alan kişi de kendi adına yeni bir poliçe düzenlenmelidir.
 
            Aracınızı sattıktan sonra başka bir araç alacak olursanız, kullanım tarzı aynı olduğu takdirde araç değişikliği zeyilnamesi yaptırılarak, eski poliçe yeni aracınıza aktarılabilir. Kalan vade kadar yeni araç sigortalı olmuş olur. Aracınızın teminat tutarına bağlı olarak tarafınıza prim iadesi olabilir veya siz bir miktar daha prim ödemesi yapabilirsiniz. Bu tamamen her iki aracın kasko değeri ile alakalı bir durum olup, yeni fiyat bu kıstasa göre şekillenmektedir.
 
            Poliçeyi iptal edip, başka araç için kullanmadığınız takdirde, hasarsızlık indiriminiz 6 ay(180 gün) boyunca hak olarak devam eder. İptalden itibaren 6 ay(180 gün) geçtiği takdirde hasarsızlık indirimi sıfırlanmış olur ve yeni araç için hasarsızlık indirimi kullanılamaz.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir