Araç İçi Temizleme Nasıl Olmalı?

             Arabalar günümüzde insanlar için çok önemli bir yere sahiptir. Arabalarımıza ne kadar özen göstersek de sürekli kullanımdan dolayı bir süre sonra tozlanırlar veya kirlenirler. Hatta hiç kullanmasanız bile araba garajda tozlanabilir, kirlenebilir. Arabanın içinde içilen sigara, yenilen cipsler, bisküviler ve bunlar gibi şeyler araba da kırıntıların olmasına veya çöplerin olmasına da neden olabilirler. Kirlenen arabanın içinde zaman geçirmek de sürücü ve içindeki diğer insanlar açısından da huzursuz, keyifsiz bir yolculuk yaşatır ve daha da önemlisi sağlığa da zararları söz konusu olmaktadır.
 
             Araç İçi Temizleme Nasıl Yapılmalıdır sorusuna cevap verecek olursak, kesinlikle evde annelerinizin, eşlerinizin vs. kullandığı temizlik maddelerini arabada kullanmamanızdır. Araba temizleme işi daha farklı ve kendine özgü temizlik maddelerinden oluşmaktadır. Evdeki temizlik malzemelerini arabada kullanmayınız çünkü o malzemeler evdeki duvar temizleyicileri, mermer, laminat, parke temizleyicileridir. Bu kısa açıklama bile evdeki temizlik maddeleri ile arabadaki temizlik maddelerini ayırt edebilir niteliktedir. Araç içi temizlikte yapmamız gerekenleri de açıklayacak olursak:
 
 Paspasların Temizliği
 
             Arabanın içindeki paspasları dışarıya çıkarıp önce silkelemelisiniz. Daha sonra paspaslara sadece tazyikli su tutarak temizleyebilirsiniz veya sıvı sabunla da paspasları yıkayabilirsiniz ve daha sonra da kurumasını bekleyebilirsiniz.
 
 Arabanın Koltuklarının Temizlenmesi
 
             İki tip koltuk vardır: Kumaş ve deri. Kumaş koltuklar günümüzde daha çok tercih edilmekte olup temizliği daha kolay da görünebilir. Kumaş koltukların üzerindeki kırıntıları tozları almak için önce süpürgeyle üzerindekileri çekebilirsiniz. Daha sonra temizlik spreyini sıkın ve biraz bekledikten sonra koltukların üzerini silebilirsiniz. Deri koltuk da ise iş biraz daha zahmetlidir çünkü deri olduğu için özel yumuşak bezler kullanmak gereklidir.
 
 Kapılar, Ön Sürüş Konsol Paneli ve Bagaj Temizliği
 
             Ön sürüş konsol panelini araçlar için özel bir sprey sıkarak ve daha sonra nemli bezle silerek tozunu alabilirsiniz. Kapılar içinse yine aynı işlemi uygulayabilirsiniz fakat camlarda ayrı bez kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Bagaj temizliğinde ise önce elektrik süpürgesi gibi bir aletle süpürüp toparlamak işinizi kolaylaştırabilir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir