Araç Kullanırken Telefonla Konuşma Cezası Nedir?

            Trafikte Türklere özgü birçok hareket vardır. Sürekli korna çalmanın her sorunu çözeceğini düşünmek, sinyal kullanmanın gereksiz olduğuna kanaat getirmek, normal sollama tekniklerine yukardan bakıp makas almadan araç sollamamak gibi…
 
            Tüm bunlara ilaveten milletimizin trafikte alışkanlık olarak yani farkında olmadan yaptığı bazı hareketler de vardır. Belki de bunlardan en sık yapılanı araç kullanırken telefonla konuşmaktır. Bu hareketin nedeni aramanın aciliyetinden mi yoksa şoförümüzün sabırsızlığından mıdır bilinmez. Şu bir gerçektir ki araç kullanırken telefonla konuşma cezası çok ağır olabilmektedir.

            Yapılan araştırmalara göre; araç kullanma esnasında şoförün dikkati ne kadar çok dağılırsa kaza yapma riski de aynı derecede artmaktadır. Bu tür dikkatsizlikler maalesef ülkemizde ölümlü birçok kazanın gerekçesi olmaktadır. Geri getirmesi mümkün olmayan büyük kayıplara yol açması belki de Araç Kullanırken Telefonla Konuşma Cezası olarak bir insanın başına gelebilecek en kötü şeydir.
 
            Tüm bunların yanı sıra 2016 yılı için açıklanan trafik cezaları listesinde araç kullanırken telefonla konuşma cezası da yer almaktadır. Türk Ceza Kanununun 73. Maddesine göre; araç kullanırken telefonla konuşmak, aracı insanlara zarar verecek şekilde kullanmak suçtur. Bu suçun cezası 92 TL ve sürücü puanınızdan 10 ceza puanı düşmesi şeklindedir.
 
             Elbette ölümle kıyaslandığında 92 TL’lik bu ceza çok hafif kalmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki; sürücü koltuğuna oturulduğunda tüm trafik kurallarına uyulmalıdır. Hiçbir zaman acemilikten dolayı kaza yapılmaz. Ölümlü kazaların oranlarına bakıldığında usta şoförlerin daha fazla olduğu görülmektedir.

            Bu onların kötü şoför olduğunu değil, bilakis kaynağının nereden geldiğini bilmediğimiz aşırı özgüvene sahip olduklarını gösterir. Bu aşırı özgüven sonucu direksiyon başında dikkatsiz hareketler yapabilmektedirler. Bu da maalesef birçok can almaktadır. Tüm telefon sevdalısı şoförlere daha dikkatli yolculuklar dileriz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir