Dört Çekerin Avantajları

            Dört çeker dağda bayırda gider diye bir terim duymuşsunuzdur. Bu kanıya çoğu kişinin katılacağından şüphemiz yok. Normal araçlar 2 çeker diye tabir edebileceğimiz aktarma şeklinde hareket ederken 4 çeker araçlar istenildiği zaman bir tuş ile 4 çeker moduna geçmektedir. Kışın kar yağdığında çoğu kişi yollarda mahsur kalır. Bunun sebebi ise aracın 2 tekerleğinin bağımsız şekilde buzda kaymasıdır.

            Ancak tüm aktarma organları aynı anda çalıştığı sürece yani tüm tekerler aynı anda çalıştığı sürece aracın hareket etmesi daha muhtemeldir. Dört Çekerin Avantajları denir buna da. Aslında basit bir fizik kurallarından oluşmaktadır bu olay. Neden 4 ayaklı hayvanlar genelde iki ayaklı hayvanlardan daha hızlı koşarlar sebebi ise çok basit aslında. Tabi ki gücü daha çok yere aktararak tek bir ayak sayısına düşen gücü diğer ayaklara aktararak daha iyi bir çekiş sağlamaktır.

            Dört çeker bir araç düşünün desek genelde düşünceler şu olur: Tabi ki cip üstünde yük arkasında çektiği yük peki neden bu hayal edilir? Tabi ki gördüğümüz her yerde dört çeker araçlar çekişleri iyi araçlar olarak yansıtıldığı için. Tabi ki bu kadar çok yararı olduğu gibi bazı dezavantajları vardır dört çeker araçların. Normal araçlara göre daha fazla fiyat daha fazla yakıt tüketimi ve en önemlisi daha çok vergi isterler. Ancak yararlarının yanında bunlar göz ardı edilebilir elbet.

             Afrika kıtasında kumlu dağlara çıkan arazi araçlarından Norveç buzul dağlarına çıkan kar araçlarına herhangi bir yere saplanan araçlara kadar hepsi dört çekerdir. Yani dört çeker bir araç normal araçların yapamadığı bir sürü şeyi yapabilmekte buna karşılık seslerini bile çıkarmamaktadırlar. Ünlülere bakarsak onlarda genelde dört çeker bir araca binmektedirler sebebi: daha güvenli daha sağlam ve daha iyi yere basan kavrayan oldukları içindir ki ünlüler ısrarla bu araçları tercih ediliyorlar. Dört çeker araç çok yönüyle avantajlıdır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir