Ehliyet Kaç Yaşında Hangi Şartlarda Alınır?

            Ülkemizde 18 yaşını dolduran ve gerekli şartları yerine getiren her birey B sınıfı ehliyet almaya hak kazanabilir. Ehliyet kaç yaşında hangi şartlarda alınır? soruları ile ilgili tüm bilgiler bu makale de yer almaktadır.

Ehliyet almak için ne yapmalıyım?

            Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes 18 yaşını doldurunca ehliyet almak için başvuru yapma hakkına sahip olur. Bunun için öncelikle bir sürücü kursuna başvurmak gerekir. Başvurulan sürücü kursu bireyden gerekli belgeleri tamamlamasını ister. Bu belgelerin tamamlanması aşamasında adayın ehliyet almaya uygun olduğuna dair bir sağlık raporu alması gerekir.

            Bu sağlık raporu sürücü kursunun anlaşmalı olduğu bir sağlık kuruluşundan alınabileceği gibi aile hekiminden de alınabilir. Belgelerini tamamlayan bireyler teorik ve uygulamalı eğitim sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı yazılı sınava girerler. Bu sınavda başarılı olanlar direksiyon sınavına tabi tutulurlar. 

Ehliyet Almak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?
– Diploma Fotokopisi
– Nüfus Cüzdanı
– Sağlık Raporu
– Adli Sicil Kaydı
– 7 Adet Fotoğraf
– Kan Grubu Kartı

Sürücü Kursları Hangi Eğitimleri Verirler?

            Başvurduğunuz sürücü kursu trafik, ilk yardım ve motor dersleri verir. Bu derslerin yanında direksiyon dersleri de olur ve bu derslerde sürücü adaylarına uygulamalı olarak eğitimler verilir. Verilen bütün bu eğitimlere eksiksiz katılmak adaylar için çok faydalıdır.

Sınavlar Nasıl Oluyor?

            Milli Eğitim Bakanlığı adayları iki tane sınava tabi tutuyor. Bunlardan ilki yazılı sınavdır. Adaylar trafik, ilk yardım ve motor derslerinde anlatılanlarla ilgili sınava girerler. Bu sınavdan baraj puanı geçen adaylar direksiyon sınavına alınırlar.

Bütün Sınavları Geçtim Şimdi Ne Yapmalıyım?

            Bütün bu sınavlardan başarılı olup ehliyet almaya hak kazanan adaylar sürücü kursunun da yönlendirmesiyle ilgili yerlere başvurularını yapıp gereken paraları ödedikten sonra ehliyetlerini çıkartıp kullanmaya başlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir