Ehliyet Kurslarındaki Dersler

            Ehliyet kurslarında kişilere araba sürme ve araba sürerken karşılaşılacak olumsuz durumlara karşı alınabilecek önlemler konusunda çeşitli eğitimler veriliyor. Ehliyet kurslarındaki dersler ilk yardım, motor ve trafik dersleridir. Kişilere ehliyet kurslarında iki hafta boyunca bu derslerin eğitimi ayrıntılı olarak veriliyor. Kişilere bu dersler ayrı ayrı veriliyor ve onların bu dersleri tam olarak kavramaları isteniyor.

Çıkmış Sorularla Eğitim

            İki hafta süren derslerde kişilere ehliyet sınavında çıkmış ve çıkabilecek soru türleri üzerine eğitim veriliyor. Kişiler iki haftalık eğitim sürecini tamamladıktan sonra yazılı sınava giriyor. Ehliyet almak isteyen kişiler bu üç dersin hepsinden geçmek zorundadır. Sınavda bu derslere verilen cevaplar ayrı ayrı değerlendirilir ve sonuçlar birbirlerinden bağımsız olarak dikkate alınır. Kişiler bu üç dersten de başarılı bir şekilde geçtikleri zaman ehliyet kurslarında direksiyon dersleri alır.

Ehliyet Kurslarında Direksiyon Dersleri

            Ehliyet almak isteyen kişiler iki aşamalı olan sınavlarda başarı sağlamak zorundadır. Bu sınavların ilki yazılı sınavlardır ve ehliyet almak isteyen kişiler trafik, motor ve ilk yardım derslerinden başarı ile ayrılmak zorunda. Kişiler bu derslerden başarı ile ayrıldıktan sonra direksiyon eğitimi alır. Ehliyet kurslarında kişilere direksiyon dersleri verilir. Direksiyon derslerinde kişilere ilk olarak trafiğe çıkarken uymaları gereken araba kurallarının dersleri verilir. Daha sonra boş arazilerde verilen derslerde kişilere direksiyon alışkanlığı kazandırılır. Bu aşamada şoför adayları direksiyon dersi aldıktan sonra aktif trafiğe çıkılır ve daha sonra kişiler trafikte eğitime tabi tutulur. Bu aşamadan sonra sürücü adaylarına araç park etme ve dur kalk eğitimleri verilir. Sürücü adayları bu eğitimlerden başarı ile geçtikten sonra direksiyon sınavına girmek için hak kazanır. Kişiler direksiyon sınavında trafikte sürüş, dur kalk ve park işlemlerini başarı ile tamamlarsa ehliyet almaya hak kazanır. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir