Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet Almak İsteyenler Hangi Aşamalardan Geçer?

            Ehliyet almak isteyen birey ilk etapta bir sürücü kursuna yazılır. İlk yardım, motor, trafik, trafik levhaları, acil durumda neler yapılması gerektiği gibi konularda sürücü adaylarına teorik dersler verilir. Belirli ders saatini tamamlayan adaylar bir yazılı sınava alınır. Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Sınavı için o yıl belirlenen miktarda bir harç yatırılır. Adaylar sınavdan 70 puan aldıklarında sınavda başarılı sayılır.

            Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, MEB tarafından belirlenen miktarda sürüş dersleri almaya başlar. Bu aşamada ise adaylara trafik kuralları ışığında araç hakimiyeti ve araç özellikleri tanıtılıp öğretilir. Emniyet kemeri, dikiz aynası, sağ ve sol aynalar, sinyal verme gibi zorunlu ve gerekli kullanım özellikleri tanıtılır. Aracı park edebilme eğitimi de verilir. Kişi trafiğe sorunsuz bir şekilde çıkmaya hazırlanır. Bu eğitimler akan trafik içerisinde gözetmen hocalar tarafından kontrol edilerek verilir. Eğitim araçları içerisinde eğitmenin müdahale edebileceği pedallar bulunur. Acil durumlarda eğitmenler tehlikeyi önleyebilme şansına sahiptir. Bu eğitim sonunda da adaya sınava girme hakkı tanınır. Tüm aldığı eğitim doğrultusunda aday trafik içerisinde komisyon üyeleri tarafından denetlenerek puanlandırılır. Bu sınavda da başarılı sayılan aday artık sürücü belgesi almaya hak kazanır.

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilen Hususlar

            Adayın ilk önce dikkat etmesi gereken araç içi kontroller vardır. Aday araca bindiğinde ilk koltuk ayarını yapar ve emniyet kemerini takar. Ardından aynaları kontrol edip kendi bakış açısına göre ayarlar. Harekete hazır olduğunda sinyalini verir ve trafiği kontrol ederek uygun zamanda yola çıkar. Bu ilk kontrolleri es geçen adaylar komisyon üyeleri tarafından başarısız sayılıp araçtan indirilebilir. Yine önemli hususlardan bir diğeri aracı kontrollü bir şekilde, söndürmeden hareket ettirip durdurabilmektir. Son olarak da adaydan aracı belli hamle sayısına uyarak doğru park etmek beklenir. Adayın trafikte telaş yapmaması, araba hakimiyetini sağlayabilmesi önemli kriterlerdendir
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir