Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

            Araba kullanabilmek için en önemli şart bir ehliyete sahip olmaktır. Ehliyet almak için kursa gidip sınavları geçtikten sonra yapılması gerekenler şunlardır:

            Sınav sonucunu öğrendikten sonra eğer sınavda başarılı olunduysa 2 yıl içerisinde ehliyetin teslim alınması gerekmektedir. Ehliyet almak için öncelikle bağlı bulunulan  İlçe Emniyet Trafik ve Tescil Denetleme Şube Müdürlüklerinden randevu alınır.

Ehliyet Randevusu  Neler Gerekli?

            Emniyetin sitesinden ehliyet randevusu kısmından internet üzerinden randevu alınır. Ehliyet randevusu için öncelikle aktif bir mail adresi ve cep telefon numarası gereklidir. Eğer aktif bir mail adresi yoksa ya da adres yanlış girildiyse randevu onaylanamaz.

            Sitedeki “Randevu Al” kısmına tıkladıktan sonra 3 seçenek çıkacaktır;

– İlk Defa Sürücü Belgesi Müracaatı
– Eski Sürücü Belgesi Yenileme – Fark (Kayıp-Çalıntı)
– Tebdil (Yabancı Belgesi Dönüştürme)

            Bu 3 seçenekten uygun seçenek seçilerek işleme devam edilir. Sonrasında il ve ilçe seçiminizi yapılır. Boş olan gün ve saatlerden uygun olanı seçilir. Kişisel bilgiler girildikten sonra maile gelen randevunun onaylanması gerekmektedir. E-postaya gönderilen onay kodu butonuna tıkladıktan sonra randevu sayfasına yönlendirilirsiniz. Burada T.C kimlik numaranızla bilgilerinizi tekrar girilecektir. Onayladıktan sonra mutlaka referans kodu mutlaka kaydedilmelidir.
Randevu almak için sürücü dosyasının hazır olmasına gerek yoktur, ancak randevu gününe kadar hazır olması gerekmektedir, zira o dosya olmadan ehliyetinizi teslim alamazsınız.

Randevuya Giderken Neler Gerekli?

            Sürücü kursundan alınacak sürücü belgesi dosyası, kimlik ya da pasaport, sağlık raporu, sürücü sertifikası, sürücü belgesi harcı, kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair makbuzlar, 2 adet vesikalık fotoğraf, kan grubunu belirten belge.
Randevu sırasında parmak izi verileceğinden şahsen gitmeniz gerekmektedir. Bir kişi başkası adına başvuruda bulunamaz. Bayanlarda soyadı değişikliği olduysa evlilik cüzdanı boşandığına dair mahkeme kararı ya da nüfus müdürlüğünden açıklamalı bir kayıt örneği alınması gerekmektedir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir