Otomobiller Ne Zaman Ucuzlar?

            Bugün günümüzde otomobil çok önemli bir konudur hatta öyle bir seviyeye gelmiştir ki artık maaşa geçen herkes otomobil almaya çalışmaktadır. Otomobil konusunda insanlar ellerini cebine atmaktadırlar ve güçleri yettiği sürece araca para harcamaktadırlar. Peki, Otomobiller Ne Zaman Ucuzluyor

            Bugün günümüzün Türkiye’sinde otomobiller ciddi şekilde pahalanmıştır. Bu olay birkaç farklı parametreye bağlı bulunmaktadır bunların başında KDV ÖTV gibi vergiler lojistik masrafları üretim masrafları marka değeri gibi unsurlar önemli olmaktadırlar. Bu giderleri arasında en büyük kalem ise özel tüketim vergisidir özel tüketim vergisi daha çok lux araçlarda kullanılmaktadır. Bu vergi türü zenginlere aslında getirilmiştir ve ucuz olan araçların fiyatını bile çok üst bir seviyeye getirmiştir.

            Devletin bu vergileri koymasın da çeşitli faktörler önemli olmaktadır. Bu faktörlerin başında ise dışardan ithal ettiğimiz araçlardan dolayı devletin fazlaca ithalata para ödemesidir. Bunun önüne geçmek için ise devlet bir denge unsuru olarak vergi sistemi getirmiştir. Yani aslında bu tarz vergilerden kurtulmanın yolu ürünleri kendimiz üretmeden geçmektedir. Yani araçları ne zaman için kendimiz üretebilirsek o zaman ki devlet bu kadar yüklü vergi almaktan vazgeçer. Çünkü ithalatın önüne geçmiş oluruz ve devlette dışarıya para vermemiş olur.

            Bu sayede dengeleme unsuru olarak ortaya konan vergilerden ciddi indirime gider. Üretimin bir diğer yararı ise lojistik yani taşıma maliyetlerinden kurtulmaktır ayrıca iç pazarda üretilen ürünleri dışarıya satarak ciddi şekilde ihracat yapılmış olur. Yani hem iç pazarda ürün üretip dışarıya para harcamayız. Hem de ihracat yapıp para kazandığımızdan dolayı iki şekilde devlet olarak ciddi şekilde kazançlı çıkarız. Aynı zamanda da bu olay vatandaşlara yansıyacak vatandaşın da ucuz araba alması sağlanır ve bizlerde fazladan vergi ödemeden fazladan lojistik masrafı vermeden de ucuz araçlara sahip olabiliriz. Aynı zamanda da istediğimiz modeli üretme hakkına sahip olabiliriz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir