Trafik Nedir?

            Trafik, araçlar ve yayalardan oluşur. Trafik ışıkları, trafik levhaları gibi uyarıcı işaretlere uyulması gerekmektedir. Trafik ışığı kırmızı yandığında durmalı, sarı yandığında kalkışa hazırlanmalı ve yeşilde geçilmelidir. Ancak ışık yeşil yansa bile geçilemeyecek durumlar vardır. Örneğin karşıdan karşıya geçen bir yaya ışığı kontrol etmemiş yeşil yandığında yol ortasında kalmıştır. Bu gibi durumlarda araba yayalara öncelik tanımalıdır. Tabii ki yayalar içinde trafik ışıkları, ikazları ve levhaları bulunmaktadır ve yayaların da bu ikazlara uyması gerekmektedir.
 
Trafikte Geçiş Üstünlükleri

            Trafikte bazı istisnai durumlar yaşanmaktadır. Bu durumlardan birisi ambulans sireninin duyulması ya da ambulansın görüldüğü an başlar. Trafiğin akış yönündeki bütün araçlar ambulansa yol vermek zorundadır. Bu yol verme sırasında ambulansın önünde bulunan bütün araçlar ambulansın önünü açacak şekilde sağa veya sola çekilmelidir. Ambulanstan sonra geçiş üstünlüğüne sahip araç itfaiye aracıdır. Aynı şekilde ambulansta olduğu gibi yol verilmelidir. Ve itfaiyeden sonra yol verilmesi gereken araç polis aracıdır.
 
Yaya Geçitleri

            Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde yayaların karşıdan karşıya geçmeleri için alt geçit ya da üst geçit uygulaması yapılmaktadır. Ancak görülmektedir ki buna rağmen yayalar hayatlarını hiçe sayarak üst geçit ya da alt geçidi kullanmadan karşıya geçmek istemektedirler. Ancak bu hareket sonrasında felaketler kaçınılmak olmaktadır.
 
Trafik Kazaları

            Trafik kazalarının başlıca nedenleri alkollü, uykusuz, dikkatsiz araç kullanmak, yetkinliği olmayan kişilerin araç kullanması ve hatalı sollama gibi durumlardır. Ayrıca emniyet kemeri kullanmamak, belki yara almadan atlatılacak bir kazanın ölümle sonuçlanmasına kadar gidebilmektedir.
 
            Sonuç olarak hiçbir acele iş insan hayatından önemli değildir. Gidilecek yere geç gitmek ama güç gitmemek parolamız olursa hem kendimize hem de trafikte karşımızdakine yapabileceğimiz en büyük güzellik ve iyilik olacaktır.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir