5 Yaşındaki Çocuğa Dini Eğitim Nasıl Verilir

Çocukların eğitimi doğduğu andan itibaren başlar. Ebeveynler çocuklarını doğdukları günden itibaren belirli eğitimler verirler ve yaşları büyükçe akılları erdikçe çevrelerinden duydukları gördükleri olayları öğrenirler. 5 yaşındaki bir çocuğun eğitimi tamamen öğretici ve eğlenceli olmalıdır. Çünkü çocuklar oyun oynamayı eğlenmeyi severler. Ebeveynler çocuklarına güzel bir eğitim vermek istiyorlarsa onlarla eğlenmeli, öğretmeli ve ilgilenmelidirler. 5 yaşındaki bir çocuğa dini eğitim şuan ki teknolojiyle daha kolaydır. Çünkü oyuncaklar konuşuyor, anlatıyor ve eğlendiriyorlar.

Televizyondan dini eğitim amacıyla çizgi film kanalları mevcuttur. 5 yaşındaki bir çocuğun en iyi anlayacağı olay çizgi filmdir. Çizgi filmdeki karakterleri izleyerek onlardan bir şeyler duyar, öğrenir ve onları çevresinde kullanır. Dini eğitim önemli ve güzel bir şeydir. Çünkü dini olmayan bir topluluk yoktur ve yok olmaya mahkûmdur ilkesiyle dini çocuklara aşılamak gerekir. Eğitim çok zor değildir yalnızca öğretebilmeyi bilmek önemlidir. Çocuklara kızmadan, bağırmadan, heveslerini kırmadan bir eğitim vermek gerekir. Eğer bağırırsak onların üstünde böyle baskı kurarak zorla öğretmeye çalışırsak küserler, soğurlar ve hevesleri varsa da korkularından dolayı başarısız olurlar.

Çocuklara heves ettirmemiz gerek öğrenmeleri için bol bol oyun oynayarak eğitimlerini sağlamak gerek. Sesli, videolu, internet de görsel olarak bir sürü dini eğitim mevcuttur. Çocukların en sevdiği oyuncaklarda bile bu ses kayıtları mevcuttur. Çocuklarını dini eğitim veren yerlere göndermeniz gerekse bile eğer istemiyorsanız bu şekilde kendinizde onlarla ilgilenerek öğretebilirsiniz. Çocukların arkadaş ortamında öğrenmesi daha kolaydır ve arkadaş edinmeyi bu yaşta çok severler hatta ihtiyaçları vardır. Çocukların gelişimi için arkadaşlar çok önemlidir.

Çocuklara televizyon açarak sabahtan akşama kadar çizgi film izletilmesi yararlı olunabileceğini düşünsek bile aslında zararları çok fazladır. Çünkü orada çok vakit harcadıkları için sadece televizyona bağlı kalmayı öğrenmiş oluyor ve kendi zihnine orayı yerleştiriyor. Çocuklara belirli saatler arasında dini konulu çizgi filmler açabilir ve öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Başka bir eğitim çeşidi ise yazları verilen kurslardır. Camilerde verilen kurslar diyanet hocaları tarafından güzel ve hoş bir şekilde eğitim vermektedirler ve en yararlı eğitim alabileceği yer oralardır. Çünkü orada arkadaşlar edinecek, yeni kişiler ve ortamlar tanıyacak bu çocuk için güzel bir eğitim şansıdır. Diğer başka bir eğitim ise alacağınız oyuncaklardır. Oyuncakların artık basit bir oyuncak kavramından çıktığı aşikârdır.

Çocuklarla oyuncaklarla konuşuyor, oyuncaklarda çocuklarla konuşuyor ve oyuncaklardaki ses kaydı sayesinde dini eğitimi verebilmek için özel üretilmiş oyuncakları çocuklarınıza hediye ederek onları sevindirebilir ve eğitimlerinde başarılı olmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer ebeveynler çocuklarına 5 yaşında her şeyi öğrenebilecek yaştaki bir çocuğa dini sevdirir eve eğitimini verirse çocuklarımızın sahiplenme duyguları da artar ve hayatlarında büyük sorumluluk ve başarı gösterirler.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir