Açık İlköğretim Nedir?

            Günümüzde eğitim sürecini tamamlamayanlar için farklı imkanlar sunulmaktadır.
Halk içinde en iyi bilinenleri ise Açık öğretim ve uzaktan öğretimdir. Bunların yanında birde açık ilköğretim vardır. Açık öğretimin lise ve üniversiteyi dışardan okumak isteyenler için büyük bir avantaj olduğu, uzaktan eğitiminde aynı şekilde fakat ders devam zorunluluk sayısının olmadığı ikisinin de ücretli olduğu günümüzde eğitim sistemimizde açık ilköğretimde mevcuttur.

Şimdi açık ilköğretim nedir? Sorusunu cevaplayacağız.

            Açık ilköğretim, genellikle ilk öğrenimini 5. Sınıfa kadar tamamlamış yada ortaöğretim olan 6. Sınıftan itibaren terk etmiş kişilere yönelik verilen ve sonraki aşaması açık öğretime uzanan bir sistemdir. Genelde okuma yazma bilmeyen kişilerin başvurduğu ve çok alanda avantaj sağlayan bu sistem Kore harbi gazi ve çocuklarına ve engelli vatandaşlara tamamen ücretsiz yürütülmektedir öğretim elemanlarının ücretlerini devlet karşılamaktadır.

            Temel amacı ülkedeki okuma yazma oranını daha yüksek seviyelere çıkarmak olan bu sisteme ilgi halk arasında pek yaygın olmadığından da çıkarılabilecek üzere çok fazla değildir bu ülkenin okuma yazma ve eğitim seviyesinin ilköğretim ve ortaöğretim aşamasında ülke genelinde bir sıkıntı olmadığını göstermekte.

            Ders eğitimi verildikten sonra mezunlarına okuma yazma biliyor belgesi de vermekle beraber lise ve üniversiteye açıktan veya direk girmek isteyip önünde engel olan ilköğretim diploması eksikliğini tamamlar.

            Açık öğretim fakültesi veya uzaktan eğitim fakültesinden mezun olan ön lisans mezunları ön lisans kamu personeli seçme sınavına girip memur olabildikleri gibi bu ilköğretimi açıktan tamamlayıp sonrasında orta öğrenimini de alan adaylar istedikleri taktirde 2 yılda bir düzenlenen ortaokul kamu personeli seçme sınavına girip (KPSS B) memurluğa aday olabilirler ve başarılı olunduğu taktirde devlet dairelerinde işe başlayabilirler.

            Okuma yazma biliyor belgesine sahip olduklarından dolayı artık özel sektörde de iş alanı imkanını genişletebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir