Araştırma Görevlisi Ne İş Yapar?

            Okul hayatını tamamlamış her üniversite öğrencisinin bir tutamda olsa kalbinde akademik ilerleme akademik anlamda üniversitede kalıp istihdam olunma hedefi vardır.
Bu hedefin başlıca şartlarından biri elbette ki örgün olarak üniversite eğitimini başarı ile tamamlamış olmak.

            Akademik alanda istihdam edilmenin pek çok yolu vardır ama genel itibari ile akademik hayata atılmanın üniversiteyi bitirdikten sonraki şartı ( Üniversitelerin yüzde 90’ı bu şartı koşar) 
yüksek lisans (mastır) yapıyor olmak veyahut bitirmiş olmaktır. Çünkü üniversiteler kadrosuna alacağı kişinin alınan dal ile alakalı özel çalışması olmasını ister ve bu yönde talepte bulunur talepte bulunulan yüksek lisans yüzde 85 oranında tezli yüksek lisans yapıyor olmak yönünde oluyor nadiren de olsa tezsiz yüksek lisans mezunları da akademik kadrolara başvurabiliyor.

            Akademik alanda istihdam edilmenin kadro isimleri şunlardır: Öğretim Görevlisi, Öğretim elemanı, profesör, yardımcı doçent, doçent, dekan, dekan yardımcısı ve Araştırma görevliliğidir. Her üniversite öğrencisinin duyduğu ve gördüğü ve hayalini kurduğu bu kademelere ulaşmanın yolu başlangıcı kadro bakımından araştırma görevliliğidir bu sırada yüksek lisansı bitirip sonrasında Doktorası da bitirilirse yardımcı doçent olarak derslere girebilir. Peki 

Araştırma görevlisi ne iş yapar?

            Araştırma görevlileri Genelde bir hocanın asistanı gibi olabilmektedir çünkü araştırma görevlisi olarak atanmanın yollarından biri Hangi dalda ise o kişinin yüksek lisansı tezi, o daldaki üniversitenin ABD ( Ana Bilim Dalı) başkanının direk atamasıdır.

            Böyle bir durumda araştırma görevlisi akademik araştırmalar yapmanın yanı sıra sınav sonuçlarını okur istenirse sisteme girer sınavlarda gözetmenlik yapar ve daima gelişime açık bir şekilde kendini bir üst seviye olan akademik kadrolara hazırlar ve gerek görüldüğü taktirde okutman olarak da alınabilir.

            Öyp ile atanma durumu da son yıllara kadar mevcuttu ama artık direk üniversitenin şart koştuğu Alse, yds, lisans ortalaması Üniversitenin yapacağı sınav ile gerek görülürse mülakata tabir tutulduktan sonra istihdam edilir ve artık üniversitenin en geniş alanda ve her yerde görebileceğiniz makam olan Araştırma görevliliğine terfi edilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir