Arı Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Arı yetiştiriciliği nedir?

Arı yetiştiriciliği, arıların özel kovanlarda bal üretimi sağlaması açısından geliştirilen bir yöntemdir. Bal kovanlarına çıtalar konularak gerçekleştirilir. Çıta denilen araç ince tahtaların dikdörtgen olacak şekilde çakılmasıyla oluşturulur. Oluşan dikdörtgenin orta kısımlarına balın düşmemesi için ince tel geçirilir. Çıtalar kovanlara yerleştirildikten sonra arılar kovanlara konur ve bal üretimi başlar. Kovanlarda açılan küçük bir alan yardımıyla arılar kovanlardan çıkar ve bal özü elde etmek amacıyla bitkileri dolanır. Arı yetiştiriciliği, evde para kazanma yollarından biri olarak kullanılabilir.

Üretim nasıl sağlanır ve nasıl kazanç elde edilir?

Bu üretim yönteminden en üst düzeyde verim elde etmek için arıların iklim çeşitliliği fazla ve bitki örtüsünün zengin olması gerekmektedir. Ülkemizde yaygın olarak tercih edilen bu yöntemde gerekli koşullar sağlanırsa yüksek miktarda kazanç elde edilebilir. Bunun için bir doğa ortamı gereklidir. Şehir merkezinden uzakta kırsal yöreler tercih edilmelidir ki arılar doğa ortamında bitkilerden bal üretebilmek için gerekli bal özünü sağlayabilsin. Arılar çiçeklerden bal özünü aldıktan sonra kovanlarda bal üretimi gerçekleştirilir. Belli bir süre geçtikten sonra sıra kovanları açıp önceden yerleştirilen çıtaların çıkarılması gerekmektedir. Bu sırada birçok arı ısırma vakasıyla karşılaşıldığı için özel olarak bir kıyafet hazırlanmıştır. Bu sayede arı ısırmalarının önüne geçilmiştir. Olumsuz durumlarda karşılaşmamak için etraftaki insanları uzaklaştırarak bal çıkarma işi tamamlanabilir. Bu  süreçten sonra ballar süzülerek ya da bütün halinde paketlenerek satışa sunulur. Satıştan da yüksek miktarda kazanç elde edilir.

Bal yetiştiriciliğinin olumsuz yanları nelerdir?

Öncelikle her mevsim tercih edilebilecek bir yöntem değildir. Kış aylarında verim düşmektedir. Özellikle ilkbahar aylarında verim artar. Mevsim engeliyle karşılaşıldığı için ve doğal koşullardan çok fazla etkilendiği için bu bakımlardan olumsuz olarak değerlendirilir. Bu olumsuzluğun önüne geçmek için sera ortamında bitki çeşitliliği sağlanarak arıların bal üretmesi sağlanır. Sera ortamı da çok fazla maddi külfet gerektirdiği için üreticiler tarafından pek fazla tercih edilmemektedir.  Sera ortamında doğal  yollardan elde edilebilecek bal miktarından daha az üretim elde edilir.

Bal besininden daha çok kar elde etmek için yapılması gerekenler nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre bir üründen kar elde etmenin en önemli yolu o ürünün tanıtımına ağırlık vermekten geçer. Bir ürünün dünya genelinde satışının çok olması için tanıtım çalışmaları etkili bir şekilde yapılmalıdır. Ülkemizde Muğla yöresi bal üretiminde ilk sıralarda gelmektedir. Muğla çevresi  aynı zamanda turizmi ile de ünlü bir yöremizdir. Ülkemizin bu iki potansiyeli birleştirilerek yani gelen turistlere bal tanıtılarak daha fazla kazanç sağlanabilir. Balı iyi tanıtmanın en önemli yolu ise ülkemizi ziyaret eden turistlere ürünün bilimsel faydalarından bahsetmektir. Yapılacak olan derin bir araştırma ile elde edilen bilgiler ışığında etkili bir tanıtım gerçekleştirilebilir. Etkili bir tanıtım ise özverili bir çalışma ile olur.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir