Aşçılık Eğitimi Veren Akademiler

            Son yıllarda ülkemizde gelişen turizm sektörü ile birlikte aşçılık ve gastronomi büyük bir önem kazanmıştır. Sadece ülkemizin doğal güzelliklerini, zengin mutfağını ve Anadolu lezzetlerini tatmak için bile çok sayıda turist ülkemizi ziyaret etmektedir. Gastronomi ve aşçılık eğitimi son yılların yükselen tirendi olmaya devam etmektedir. Verilen bu eğitim ile Anadolu mutfağı, dünya mutfağı, kültürel zenginlikler, beslenme ve diyet konuları kursiyerlere verilmektedir. Aşçılık Eğitimi veren kurslar olduğu gibi üniversitelerin gastronomi bölümlerinde de bu eğitimleri gerçekleştirmektedir. Aşçılık eğitimi veren kurslarda, kurs ücretleri 2.000-20.000 lira arasında değişmektedir. Halk Eğitim Merkezlerinde bu kurslar ücretsiz olarak alınabilmektedir.

Aşçılık Eğitimlerinde Neler Öğrenebiliriz?

            Aşçılık eğitimi veren akademilerde genellikle uluslararası müfredata uygun kazanımlar verilmektedir. Bu eğitimleri alan aşçı adayları büyük restoranlarda uygulayacakları pratik yöntem ve teknikleri öğrenmekteler. Bu eğitim ile profesyonel aşçılığın ilk adımı atılmış oluyor. Aşçılık eğitimlerinde öncelikle kursiyerlere mutfakta kullanacakları teknik terimler öğretilir. Aşçılık okullarında eğitim şefin sabah programını açıklaması ve uygulaması ile başlar. Daha sonra şef aynı yemeğin kursiyerler tarafından mutfakta hazırlanmasını ister. Hazırlanan yemekte şef, kursiyerin kullandığı tekniklere ve yemeğin doğru pişirilme durumlarını değerlendirir. Aşçılık eğitimi kursiyerlerin temel başlangıç eğitimleridir. Bundan sonra nasıl bir şef olacakları onların kişisel gayretleri ve eğitimlerini yeni kurslarla desteklemelerine bağlıdır.

Sadece Türk Mutfağı Mı Öğretiliyor?

            Aşçılık eğitimi verilen akademilerde sadece yemek ve pasta eğitimleri verilmez. Mutfakta sağlık bilgisi, servis, yiyecek içecek hizmetleri, sağlık koruma, bulaşık yıkama gibi farklı konular öğretilirken dünya mutfaklarından örneklendirmeler yapılır. Fransız ve İtalyan mutfaklarının temel eğitimleri de bu kurslarda verilmektedir. Bu eğitimleri tamamlamak için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı sınavı geçmek gerekecektir. Bakanlığın verdiği sertifikanın yanında akademilerin de verdiği uluslararası sertifikalarla büyük mutfak ve restoranlarda çalışmaya başlayabilirsiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir