Dgs Sınavı Ne Zaman Yapılır

DGS (DİKEY GEÇİŞ SINAVI)  NEDİR?

Ortalama 2000 li yıllardan beri lisans tamamlamak isteyen meslek yüksekokulu veya Açıköğretim ön lisans mezunu öğrencilerin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Tam adıyla ‘Dikey Geçiş Sınavı’ olan sınav her yıl temmuz ayının başlarında gerçekleştirilmektedir. Ortalama her yıl 70.000 e yakın aday bu sınava başvurmaktadır. Sınavın içeriği sözel ve sayısal becerileri ve mantık becerilerini test etmektedir. Son 3 yılı düşünecek olursak ortalama 40 sözel 40 sayısal olan soru sayıları 40 sözel 20 sözel mantık 40 sayısal 20 sayısal mantık olarak düzenlenmiştir. Sınav 120 sorudan oluşur ve 140 dakika yani 2 saat 20 dakika sınav süresi verilmektedir. Sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürür.

Her üniversitenin kontenjan açma zorunluluğu vardır. DGS’ye başvuran her öğrenci için, eğitim gördüğü okuldan mezun olduğu yıl ve diploma notu dikkate alınarak Ön lisans Başarı Puanı (ÖBP) olarak isimlendirilen bir puan hesaplanmaktadır. Ön lisans başarı puanının hesaplandığı dönemde mezun durumda olmayan öğrenciler için diploma notu yerine not ortalaması kullanmak zorundadır. Bu sınavda ek puan uygulaması maalesef ki  yoktur. DGS’de hem örgün öğretim hem de açıköğretim tercih edip kazanılması durumunda her iki bölüme kayıt yapma durumu söz konusu olabilmektedir.

DGS BAŞVURULARI

Meslek yüksek okul mezunları, açıköğretim önlisans mezunları, derslerini başarıyla tamamlamış ancak staj yapmamış önlisans öğrencileri başvurabilir. DGS’yi kazandıktan sonra kayıt yaptırabilmesi için staj zorunluluğunu yerine getirmesi gerekmektedir. Açık öğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar olan öğrenciler bu sınava  başvuramazlar. DGS her yıl genellikle mayıs ayında başvuruları yapılmaktadır. DGS için güncel kılavuzlar her yıl düzenli olarak ÖSYM tarafından www.osym.gov.tr adresinden yayınlanmaktadır. Aynı şekilde Dikey Geçiş Sınavı başvuruları da bu siteden gerçekleşmektedir. Başvurular Meslek Yüksekokul Müdürlüğü, Açıköğretim Fakültesi büroları ve ÖSYM İl bürolarında gerçekleştirilmektedir. Sınava giderken kesinlikle sınav giriş belgesi ve kimlik yanlarında bulunması gerekir çünkü sınav giriş belgesi ve kimlik olmadan sınava giriş yapılamaz. Sınav, eğitim verilen üniversite rektörlüklerinin bulunduğu merkezde ve Lefkoşa’da yapılmaktadır. 

DGS’YE NASIL HAZIRLANILMADIR?

Öncelikle DGS mantık ve kavrama gücüne dayanan bir sınavdır. Bu yüzden DGS’de başarılı olmak için okuduğunu anlama becerinizin yüksek olması gerekmektedir. Konuların ezberlenmesi ile değil mantığını kavramakla olmaktadır. Bu sınavda başarılı olabilmek için bol miktarda kitap okunmalı ve anlama yeteneği geliştirilmelidir. Bunun dışında her gün en az 10-15 Türkçe paragraf sorusu çözmenin alışkanlık haline getirilmesi fayda sağlayacaktır.

Ayrıca DGS’nin soru tiplerini anlayabilmek ve fikir sahibi olabilmek için ÖSYM’nin yaptığı daha önceki sınav sorularını çözmeniz işinizi görür. Sözel sorular gibi sayısal sorularında mantığını çözmekte faydalı olacak ve sizin soruları rahat çözmenizi sağlayacaktır. Çünkü sınavlarda maalesef ki en fazla zaman kaybedilen sorular mantık soruları olmaktadır. Sürekli mantık sorularını pratik olarak çözmeniz sınavda sizi iyi bir şekilde hazırlayacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir