Eğitim Alınabilecek En İyi Anadolu Lisesi

               
            Ülkemizde Anadolu Liseleri, öğrencilerin ilgisine, yeteneklerine ve başarısına göre üniversitelere hazırlayan bir kurumdur. Eğitim konusunda uzmanlaşmış kişiler tarafından belirlenen ve geçerliliği kabul edilen konuları öğrencilerine göstererek yetenekli bireyler yetiştirmek amacındadırlar.

Anadolu Liselerinde Eğitim

                Birçok Anadolu Liselerinde eğitim 4 yıllıktır. Bazı okullarda 1 yıllık hazırlık okutularak eğitim yılı 5 yıla çıkmaktadır. Anadolu Liselerinde okuyan ve mezun olan öğrenciler diğer eğitim türlerinde eğitim veren okullara göre daha şanslı olmaktadırlar. Fen Lisesi sadece sayısal, Sosyal Bilimler Lisesi ise sadece sözel ağırlık bölümde okuma imkânı verirken, Anadolu Lisesi mezunu olan öğrenciler birçok alanda çok kolay tercih yapabilmektedirler. Lise derslerin eğitimi birçok okulda Türkçe olarak yapılmaktayken, bazı okullarda İngilizce olarak yapılmaktadır.

                Son dönemde düz liselerin Anadolu Liselerine dönüştürülmüş olması, bu okulların eski değerinin yitirdiğini düşündürse de, yüksek puanlar ile öğrenci alımına devam eden ve girmesi oldukça zor olan okullar da eğitimine devam etmektedir. Yüzdelik dilimleri temel alındığında bu okullar sonradan Anadolu Lisesi olan okullara göre değerini halen korumaktadır.

Kadıköy Anadolu Lisesi

                Günümüzde Kadıköy Anadolu Lisesi olarak eğitimine devam eden bu okul, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni kurulduğu dönemlere Bakanlar Kurulu kararıyla bilim adamı ve sanatçı yetiştirmek üzere Maarif Mektebi olarak kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne kadar mezun ettiği öğrenciler arasında birçok önemli isim yer almaktadır.

                Okulun ilk yıllarında eğitim yapılan ana binası ahşap bir binadır ve o dönem kimsesizler okulu olarak kullanılmıştır. Sonrasında, dönemin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Hayrullah Örs tarafından restore ettirilerek 4 Kasım 1955 yılında Kadıköy Maarif Koleji olarak açılmıştır.

                1976 yılında okulun yeni binası hizmete girmiş ve Bakanlar Kurulu kararıyla okulun adı Kadıköy Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir. Sonraki yıllarda eğitiminde yapılan değişikliklerle hazırlık sınıfı iki yıla çıkartılmış ve 2002 yılından sonra da 1 yıl İngilizce hazırlık olmak üzere 4 yıl olarak eğitim öğretim hayatına devam etmektedir.

Okulun Amblemi

                Okulun amblemi olan görsel kurulduğu ilk yıllardan bu zamana kadar çok fazla değişiklik göstermemiştir. Beyaz bir arka fonda yeşil bir görselin içerisinde yer alan ve okulun bulunduğu yer olan Kadıköy ismini temsilen sarı renkli ‘’K’’ harfi içerisinde martı görseli yer almaktadır.

Mezun Olan Ünlüler

                Okuldan mezun olan bazı ünlülerin isimleri şöyledir. Ceyda Düvenci, Acun Ilıcalı, Bülent Ortaçgil, Billur Kalkavan, Mazhar Alanson, Seden Gürel, Can Gürzap, Altan Erkekli, Tolga Garipoğlu, Refik Algan, Cenk Durmazel.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir