Eğitim Bilimlerine Nasıl Çalışmalıyım?

Özellikle yaza doğru sınavlar bir biri ardına gelmeye başlar. KPSS, YKS derken yoğun bir soru çözme dönemi geçiririz. Eğitim bilimlerine nasıl çalışılır merak ediyorsanız yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Eğitim Bilimlerine Nasıl Çalışmalıyım?

Eğitim fakültesinden mezun olacak ya da mezun olmuş adaylar için, mesleklerine başlamak adına zorlu bir etap olan KPSS sınavı sizin korkulu rüyanız olmasın. Özellikle eğitim bilimleri sınavının öğleden sonra olması, negatif bir durum gibi gelse de bütün adayların aynı koşulda sınava gireceğini düşündüğünüzde; bütün adaylar eşit durumdadır. Öğleden sonra gireceğiniz eğitim bilimleri sınavına hazırlanırken, zaman kavramını aşabilmek adına; deneme sınavları uygularken mutlaka eğitim bilimlerini siz de öğleden sonra uygulayarak, zaman sorununu rahatça aşabilirsiniz.

Eğitim Bilimlerine Nasıl Hazırlanmalı?

Çok geniş bir çalışma alanı olan eğitim bilimleri sınavına hazırlanırken; Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Program Geliştirme, Rehberlik, Ölçme ve Değerlendirme olmak üzere tam altı alandan hazırlanmış test sorularını cevaplandırmak zorundasınız.

Ders sayısına baktığınızda ve kitapları gördüğünüzde oldukça geniş kapsamlı bir çalışma gerektiği düşünülse, eğitim bilimleri göründüğü kadar zor bir alan değildir.
Sadece doğru ve sağlıklı bir çalışma yöntemiyle istenilirse, bu alandaki bütün sorularda doğru olarak cevaplandırılabilir.

Eğitim Bilimlerine doğru olarak hazırlanmak için öncelikle,

1- Size uygun bir ders programı yapmalısınız. 

2- Derslerin ve konuların içeriklerine göre doğru sırayla çalışılması uygun olur. Konuları doğru ve kolay anlamak adına aşağıdaki sırası izlemeniz size kolaylık sağlayacaktır.

  • Gelişim Psikolojisi
  • Öğrenme Psikolojisi
  • Program Geliştirme
  • Öğretim Yöntem ve Teknikleri 
  • Rehberlik
  • Ölçme ve Değerlendirme

Bunun dışındaki bir sıralama sizin için sadece zaman kaybına neden olacaktır. Çünkü gelişim psikolojisini kavramadan, öğretim yöntem ve teknikleri çalışmanız sizin konuları geç kavramanıza neden olarak dediğimiz gibi hem zaman kaybına neden olacak hem de siz de bıkkınlığa neden olacaktır.

3- Konular çalışılırken not alınmalı ve önemli yerlerin altı çizilmeli; tekrar zamanında sadece notlardan ve altı çizilmiş detaylardan faydalanılması, sizin için karlı olacaktır. Aklınıza takılan bir sorunun cevabını bulmanızda size kolaylık sağlayacaktır.

4- Konular çalışıldıktan sonra mutlaka bol bol sorular çözülmeli, yanlışlardan yola çıkılarak konu tekrarlarının yapılması; sınavlarda yanlış cevap sayınızın zamanla azalmasına yardımcı olacaktır.

5- Konular bitirildikten sonra, mutlaka deneme sınavları yapmanız hem zamanı doğru kullanmanıza yardımcı olacak, hem de yanlış sayınızı azaltacaktır.

6- Deneme sınavlarınızı yaparken, gerçek sınav saati gibi öğleden sonra yapmanız motivasyonunuzu artırmanız için sağlıklı olacaktır.

7- Daha önceki yıllarda yapılmış sınavlara ait soruları mutlaka siz de aynı zaman dilimi içerisinde mutlaka uygulayınız.

8- Sınava hazırlık süresince uyku düzeninize dikkat etmeyi unutmayınız. Sağlıksız uyku sizin zamanla daha çok yorulmanıza böylece hazırlık konusunda isteksiz olmanıza neden olacaktır.

9- Sosyal aktivitelerden kendinizi asla soyutlamayınız.
Şimdiden sizlere iyi çalışmalar diliyoruz.
 

One thought on “Eğitim Bilimlerine Nasıl Çalışmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir