Eğitim Formasyonu Nasıl Alınır

Formasyon; dilimize Fransızcadan geçen bir kelime olup Türkçede karşılığını “yetiştirilme” , “biçimlendirme” olarak bulmaktadır. Hayatımızdaki yerine bakacak olursak da formasyon eğitim fakültesinden mezun olmayan öğrencilerin öğretmenlik yapabilmesini sağlayan bir programdır. Bu sayede Fen-Edebiyat Fakültesi bölümünü bitiren öğrencilerin uzmanlık alanlarına denk gelen lisans bölümlerinde öğretmenlik yapabilmelerine imkân tanır.

Formasyon eğitimi almanın ön koşulu Milli Eğitim Bakanlığının formasyona izin verdiği bir bölüm okumuş ya da halihazırda böyle bir bölümde okuyor olmaktır. Okulu hala devam ediyorsa öğrencinin en az 2 ders yarıyılını bitirmesi gereklidir. Aynı zamanda hangi üniversitelerin formasyon sertifikası verebileceğini de Yüksek Öğretim Kurulu belirler. Yani okulların formasyon sertifikası verebilmesi kendi tasarruflarında değildir. Yüksek Öğretim Kurulu formasyon açılacak okulları bir liste ile açıklar, bu listede aynı zamanda bölümlere açılan kontenjan da yer alır. Ancak burada önemli olan nokta, YÖKün belirlediği kontenjanın dağıtımında üniversitelere insiyatif tanımasıdır. Yani, YÖK toplam kontenjanı üniversiteye bildirir, kurumlar da buna göre hangi bölüme kaç kontenjan açacağını serbestçe belirler. Hatta bir bölümden hiç formasyon eğitim kontenjanı açmaması veya belirli ihtiyaç olan bölümlere yoğunluk verilmesi de mümkündür.

Çift anadal yapanların formasyon alacağı lisans programı olarak anadalları arasından bir bölümü seçmesi ve -eğer varsa- üniversite tarafından istenen diğer kriterleri de sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Formasyon başvurusu için bazı evraklar gerekmektedir. Bunlar: Mezuniyet belgesi ya da öğrenci belgesi, başvuru dilekçesi, transcript, iki adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, öğrenim ücretinin ödendiğini ibraz eden banka dekontudur. Bunun dışında üniversiteler farklı  evraklar isteyebilmektedir. Aynı zamanda öğrenim ücretleri üniversiteler arası farklılık gösterebilir.

Formasyon eğitiminin süresi en az iki ders yarıyılı olmaktadır.Bundan farklı bir de yoğunlaştırılmış program bulunur ve bu programda öğrencilerin blr dönem için en az 7 hafta devamlılık göstermesi gerekir.

Bu eğitim sonrası kişiler formasyon sertifikasına sahip olduğunda kamuya öğretmen olarak atanabilir(KPSS süreci ayrı bir süreçtir, geçtiğini varsayarsak) sözleşmeli çalışabilir ya da özel kurumlarda öğretmenlik yapabilir.

Formasyon programında ilk dönemde altı, ikinci dönemde ise dört adet ders verilmektedir. İlk dönem verilen dersler: Gelişim Psikolojisi,  öğrenme ve öğretme kuram ve yaklaşımları, eğitim bilimine giriş, programlama ve öğretim, sınıf yönetimi ile ölçme ve değerlendirmedir. İkinci dönem verilen dersler ise: Özel öğretim yöntemleri, rehberlik, öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı ile öğretmenlik uygulaması dersleridir. Bu dersleri tamamlayan öğrenciler, dilerlerse sonrasında öğretmenlik yapma hakkı kazanır
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir