Eğitim Yöneticisi Nasıl Olunur

Eğitim yönetime yetenekli kişilerce yönetildiğinde daha kaliteli olur. Birçok eğitim çalışanı vardır sistemde. Bir hizmetli de eğitim çalışanıdır, bir milli eğitim müdürü de. İnsanların çoğunun tabiatında yönetilmek yerine yönetmek arzusu vardır. Tabi ki yöneticilik sadece arzuyla olunacak bir şey  değildir. Bu konuda bilgi birikim sahibi olmak ve yönetici kabiliyetine de sahip olmak gereklidir. Nasıl eğitim yöneticisi olunur sorusunun cevabından önce, eğitim yöneticisinde bulunması gereken özellikleri öğrenmek daha sağlıklı olacaktır.

   Eğitim yöneticin de bulunması gereken özellikler

Eğer bir eğitim kurumunda yönetici olmak istiyorsak bir takım özellikleri taşımamız gerekir. Bu özellikleri taşımayan bir kişi yönetim kademesine geçerse birçok sorun ortaya çıkacak ve çözülemediği takdir de kurum felç olacaktır. Peki, nedir bir eğitim yöneticin de bulunması gereken özellikler?
 
     Kanun ve yönetmeliklere hakim olmalı

Kurumların işlemesi kanun ve yönetmeliklerle olur. Yönetici olmak isteyen kişi eğitim alanındaki kanun ve yönetmeliklere hakim olmalı, okuduğu kanun veya yönetmelik maddesini doğru bir şekilde yorumlayabilmelidir. Yoksa yönetimi altında bulunan çalışanların, öğretmen ve öğrencilerin hak kaybına sebep olabilir.

     Proje üretebilmeli

Günümüz eğitiminde projeler uygulanmakta ve eğitimin bir parçası olarak görülmektedir. Yönetici yönettiği insanlardan bir adım önde olmalı ki kendisine saygı duyulsun. Bu yüzden eğitim yöneticisi bir öğretmen kadar hatta daha iyi projeler üretebilmelidir ve uygulanmasını takip edebilmelidir.

      İnsan ilişkileri güçlü olmalı

Eğitimi yönetmek istiyorsanız paydaşlarınızla iletişiminiz çok iyi olmalıdır. İletişime kapalı bir insan iyi yönetici olamaz. Gerektiğinde kişileri idare edebildiği gibi gerektiğinde sözünü dinletebilmelidir. Yanlış üslup ve hareketlerle öğretmen öğrenci veya velilerin tepkisini almaktan kaçınmalıdır.

Temsil yeteneği olmalı

Yöneticilik demek yönettiğiniz kurumu temsil etmek demektir. Bir eğitim yöneticisi duruşuyla, konuşmasıyla, protokol kurallarını uygulamasıyla kurumunu en iyi şekilde temsil edebilmelidir. Ayrıca yeniliğe ve değişime açık olup kendisini gelişen olaylara göre güncelleyebilmelidir. 

      Eğitim yöneticisi olma aşamaları

Eğitim yöneticisi olmak için kişisel özelliklerin yanında mesleki bir takım özellikleri de taşımamız gerekir. Okul müdürü olmak istiyorsanız şuan ki yönetmeliğe göre en az bir yıllık müdür başyardımcılığı, müdür yardımcılığı veya müdür yetkili öğretmenlik yapmış olma zorunluluğu vardır. Bu şartları taşıyan bir kişi bakanlıkça açıklanan takvime göre bulunduğu yerdeki milli eğitim müdürlüğüne başvuru yapar. Yapılan başvuru onaylandıktan sonra kendisine mülakat için randevu verilir. Girdiği mülakatta il milli eğitim müdürlüğünce hazırlana komisyon üyeleri tarafından kendisine sorular sorulur, bilgisine diksiyonuna vb. özelliklerine de bakılarak bir mülakat puanı verilir. bu puanın yarısıyla; Ek1 formu denilen (aldığı ödülü, idarecilik süresini gösterir belge) belgede aldığı puanın yarısı toplanır ve atama puanı oluşturulur. Yönetici adayı bu puana göre tercih yaparak, açık kontenjan durumuna göre il milli eğitim müdürlüğünce bir kuruma yerleştirilir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir