Etkili Konuşmanın Sırrı Nedir?

Güzel konuşmak bir sanattır ve öğrenilebilir. Biraz ilgi ve güzel konuşanları takip etmek, nasıl güzel konuşabilirim sorusunu kendimize sormak bu işin başlangıcı olacaktır. Bilgi konuşturur. Kendi işinizde saatlerce konuşma yapabilirsiniz. Diğer konularda da bilgi sahibi olmak, kitap okumak konuşma melekesini harekete geçirecektir.

İletişim Köprüleri

Hayattaki çoğu sorunun kaynağına baktığımızda bir sürü neden buluruz. Ama asıl ve tek bir sebep vardır. O da iyi bir iletişim kurulmamasıdır. Maalesef insanların çoğu bunu fark etmemektedir. Fark etse bile ciddiye almamaktadır. İletişim dediğimiz olgu, insanları birbirine bağlayan bir köprü gibidir. Köprü yıkıldığı zaman insan karşısındakine düşmanı gibi bakar. Ne yazık ki köprü yeniden yapılmaya bile çalışılmaz. Ama köprü yapılacağı zamanda iyi ve sağlam olması gerekir. İşte bu da etkili konuşmaktan geçer. Peki, Etkili Konuşmanın Sırrı Nedir ve bunu nasıl etkin bir hale getireceğiz.

Kaliteli Ve Sağlam

Aslında öyle özel bir sırrı filan yoktur. Sadece biraz kitap okumalı ve hitabet yeteneğinizi geliştirmeli, eğitim ile ilgilenmelisiniz. Her şeyden önce konuşmanızda kelimeleri düzgün telaffuz etmeli ve anlaşılır olmasına dikkat etmelisiniz. Karşınızda ki kişi söylediğinizi anlamazsa köprünün malzemeleri kötü olacağından yıkılması kaçınılmaz olur. Bu çok önemlidir. Kelimeleriniz düzgün olursa karşınızda ki kişi sizi anlayacağından düşünüp cevap verecektir.

Doğru malzemelerle işe başladınız. Elbette sadece malzemeyle olmaz. Sıra yapım aşamasındadır. Öncelik güvendir. Kelimeleriniz kişiyi şüphelendirmemeli. Eğer şüphelenmişse zaten malzemelerden bazılarını kaçırmışsınız demektir. Doğru ve dürüst cevaplar olmalı. Kritik nokta empatidir. İstediğiniz kadar güzel ve dürüst konuşun, empati olmadan köprünüz fırtınalara dayanamaz. Yani tek taraflı olmayın. Karşınızda ki kişinin konuştuğu gibi konuşmanız sizin onu anladığınızı belirtir.

Köprüyü güçlendirdiniz fakat verim almanız gerekir. Kullanılmayan köprü hiçbir işe yaramaz. Ortaya duygularınızı koyun. Duygudan kastım ağlamanız veya gülmeniz değil. Samimi ve içten olduğunuzu ispatlamalısınız. Nasıl olduğuna gelirsek, eğer gerçekten samimiyseniz bunu gösterirsiniz zaten. Gösteremiyorsanız tek sorun biraz özgüven eksikliği ya da gururdur. Yalvardığınız yok, unutmayın köprü yapıyorsunuz. Cesur olun. Etkin konuşmak birazda cesaret işidir. En iyi köprüyü cesur olanlar yapar.

Her Zaman Hazır Olmalısınız

İşte kaliteli ve sağlam bir köprüyü yapmayı öğrendiniz. Etkin konuşmanın yolu nedir sorusunun cevabını da buldunuz. Önemli olan ihtiyaç halinde yapılması değil, her zaman malzemelerle hazır bir şekilde beklemektir. Etkin konuşmanın insanlar üzerinde büyük değişimler ve faydalar sağlaması dileğiyle.
 
Fatih Bircan / Kişisel Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir