Halk Eğitim Merkezlerinde Nasıl Çalışılır

Halk eğitim merkezleri, günümüzde kişisel gelişimden, mesleki kurslara, el sanatlarından, okul destek programlarına ve dahası yabancı dile kadar çeşitli dallarda eğitim almamızı sağlayan ve bu  sayede sertifika edinerek aldığımız eğitimi Milli Eğitim Bakanlığı onaylı şekilde ispat etmemizi sağlayan eğitim kurumlarıdır. Elbette bu kadar çeşitli kurs imkanı sağlayan bu kurumlarda, çeşitli alanlarda öğretmenler de görev almaktadır. Peki, halk eğitim merkezlerinde nasıl çalışılır?

HALK EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÇALIŞMA ŞARTLARI NELERDİR?

Halk eğitim merkezlerinde çalışmak esasen iki şekilde olmaktadır. Birincisi, bir kursun talep görmesi ya da kurs merkezinin o kursu kendiliğinden açmaya karar vermesi ile söz konusu alanda öğretmenlik yapabilecek kişilerin istihdam edilmesi yoludur. Diğeri ise, öğretmenin öğrencileri ile başvurmasıdır. Her iki durum aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır. 

1. TALEP DURUMUNDA İSTİHDAM

Bu gibi durumlarda daha çok, halk eğitim merkezi, yoğun talep gören ya da kursiyerlerin istihdamının olacağı, güncel bir meslekte kurs açmaya karar vermesi ile öğretmen alımı yapılmaktadır. Örneğin, tıbbi sekreterlik alanında bir talep var ise, bu konuda eğitim almış ve dahası deneyimi de bulunan kişilere ilişkin ilanda bulunulur ve öğretmen beklenir. Sonrasında uygun alanda eğitim sahibi kişilerin başvuruları ile sınıf açılır ve öğrencilerin kayıt olması beklenmektedir. Bu noktada en riskli durum, sınıf yoğunluğunun gereken kriteri taşıyıp taşımamasıdır. Zira öğretmen olarak kabul edilmiş ve kursu açılmış kişi, eğer söz konusu kursa öğrenci talebi minimum sayıyı oluşturmazsa, sınıfının kapatılması riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Genel olarak minimum sınıf mevcudunun 10 kişi olması beklenmektedir. Bir diğer sorun ise, kurs süresince sınıf mevcudunun yine bu sayının altına inmesi nedeniyle kursun kapatılmadır.

2. ÖĞRENCİLERİNİ GÖTÜREREK İSTİHDAM

Evet, bu durumda daha çok halk eğitim merkezinde çalışmak isteyen öğretmen adayı, çevresinden vermeyi planladığı kursa talebi olan kişileri toplar ve gereken minimum sınıf mevcudunu kendisi garanti altına alır. Halk eğitim merkezi, söz konusu kursa olan hali hazırda talep nedeni ile kursu açarak öğretmeni istihdam etmektedir. Dolayısı ile ilk duruma göre hem daha kolay hem de daha zor bir süreç ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Kolay olmasının nedeni öncelikle istediğin an koşulları sağlamak şartıyla öğretmenlik yapabilecek olmaktır. Zorluğu ise, söz konusu alanda ders vermeden önce bu konuda öğrenmeye istekli ve kurs almak isteyen kişilere ulaşabilmekle ilgilidir. Bu da öğretmenin sosyal becerilerine bağlıdır. Ancak her iki durumda da genellikle dönemlik ve sözleşmeli istihdam olmaktadır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir