Hamilelerin Araba Kullanması Riskli Mi

            Hamilelik bir hastalık dönemi değil ancak bazı önemli noktalar var ki bunlara dikkat etmek şart. Kendi sağlığınız ve sorumluluğunu taşıdığınız bebeğiniz için. Bu noktalardan biri Hamilelerin Araba Kullanması Riskli Mi Gebelik döneminde araba kullanamazsınız diye bir kaide tabi ki yoktur. Âmâ bazı ufak detaylara da önem vermek kaydıyla.

            Bunlar nedir? Aslında herkesin zorunluluğu olan emniyet kemeri kullanımı. Hamile bir kadın da mutlaka emniyet kemeri kullanmalıdır. Emniyet kemerinin altındaki bant karnınızın alt kısmına denk gelecek şekilde bağlanmalıdır. Çapraz olansa göğüslerin arasından yine karın bölgesine baskı yapmadan bağlanmalıdır.5-6 saatten fazla kullanım önerilmiyor, şayet yolculuk söz konuysa 2-3 saatte bir mola vermelidir.
 
            Gebeliğin ilk haftalarında iseniz ve herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsanız; hız yapmamak kaydı ile rahatlıkla araba kullanabilirsiniz. Gebeliğin son ayları açıkçası neyin ne zaman olacağı bilinmediğinden bir nebze risk taşımaktadır. Bu sebeple çok fazla araba kullanımı önerilmiyor. Ayrıca bulantılı kusmalı bir dönem yaşıyorsanız bu daha tehlikeli boyutlara sizi taşıyabilir.
 
            Arabada otururken bacaklarınızdaki kan dolaşımınız azalacağından koltuğunuzu mümkün olduğunca geriye doğru ayarlayın ki rahat oturma sıkışma durumunuz olmasın. Bel bölgesi bir hamile için çok büyük önem taşır. Normal koltukta otururken bile bel bölgesi bir yastıkla desteklenme ister. Araba içinde de bu konforu kendinize mutlaka uyarlayın. Zira bel ağrıları bir hamile için oldukça zorlayıcı ağrılardır.
 
            Hamileliğin ilk ve son aylarında uyku ve aşırı yorgunluk halleri her geçen günde nükseder. Anne adayı bir uyuklama halindedir. Gözlerimi açamıyorum deyimi vardır ya işte aynen yaşanılan durum budur. Böyle bir durum yaşıyorsanız kesinlikle trafiğe çıkmamalısınız. Herhangi bir kaza yaşarsanız kendinizi iyi hissetseniz dahi mutlaka doktorunuza görünün sizin ve bebeğinizin sağlığını kontrol etmenizde büyük fayda var. Hassas bir dönem yaşıyorsunuz, herşey kendiniz ve bebeğiniz için. Biraz dikkat biraz özenle herkes gibi her şeyi ertelemeden yaşayabilirsiniz. Unutmayın ki siz şu halinizle herkesten bir adım daha özelsiniz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir