İlköğretimde İlk Kademe Nedir?

            Eğitimin ilk aşaması olan ilköğretim 66 ayını doldurmuş olan çocukların okula kayıt yaptırmaları ile başlamaktadır. Bu süreç başlamadan önce 66, 67, 68. ayını doldurmuş olup fakat velisi tarafından okula kaydı yaptırılmak istenmeyen çocukların kayıtları, velilerinin okul idaresine vermiş olduğu dilekçe ile 69, 70, 71. aynını doldurmuş olan çocukların ise sağlık raporu ile kayıtları 1 yıl süreyle ertelenebilir.

 Eğitimde İlk Adım

            İlk kademe olan ilköğretim; genel kültür ve genel yetenek derslerinin verildiği, çocukların eğitim-öğretim için hazırlandığı birinci basamaktır. İlköğretimde ilk kademe nedir? Eğitimin bu aşamasında Türkçe, matematik, hayat bilgisi gibi temel dersler verilmektedir. Günümüzde değişen ve gelişen eğitim sistemi ile yabancı dil olarak İngilizce de ilk aşamada verilen temel dersler arasına girmeye başlamıştır. Bu derslerin yanında  iyi bir vatandaş olmak, topluma faydalı bir birey olarak yetişmek amaçlanmaktadır.

            Eğitime atılan ilk adım olan bu kademede okuma-yazma eğitimine başlanır. Çocuklar okul öncesi eğitiminden yani oyun döneminden sonra ilköğretim  aşamasında okuma- yazma eğitimi ile karşılaştıklarında zorlanabilecekleri için onların, psikolojik ve fizyolojik durumları göz önüne alınmalı ve çocuklar öğretmenler tarafından sabırla karşılanmalıdır.

            Bu aşamada öğrenciler tamamen ders ve ev ödevi ile boğulmamalıdır ya da öğrenci  okulu sadece oyun oynanacak, yaramazlık yapılacak bir alan olarak düşünmemelidir. İlk aylarda oyuna ve çocuğun okula alışması için psikolojik desteğe başvurulmalı, öğrencinin kalem tutabilmesi için ise parmak kaslarının gelişmiş olmasına dikkat edilmelidir.

İlköğretim Sonrası Eğitim Süreci 
           
            Eğitimin ilk aşaması hayata hazırlık, temel becerilerin kazanımı, sosyal davranışların edinilmesi, sorumluluk bilinci ve hayat boyu gerekli olan görgü kurallarının öğrenilmesi ile geçirildikten sonra ikinci aşama olan orta öğretime geçilmektedir. Bu seviyede ise öğrenilen dersler geliştirilir. Temel derslere; sosyal bilgiler, fen bilgisi, din kültürü ve ahlak bilgisi gibi dersler de eklenir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir