İlkokulda Ne Öğretilir?

HAYATA İLK ADIMLAR

            İlkokulda ne öğretilir? Eğitim öğretim hayatımızın ilk basamağı olan ilkokula başladığımız gün hiç aklımızdan çıkmaz. Sadece okuma yazma değildir öğrendiklerimiz hayatın ta kendisidir. Büyük bir heyecanla anne babamızın elinden tutarak birazda korkarak ilk adımı sınıftan içeri attığımızı dün gibi hatırlarız. Okul ortamı çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. Yeni bir insan girer hayatımıza öğretmem kavramıyla karşılaşırız, elimize kalemi ilk kez alırız, yaşıtlarımızla dolu bir sınıfla tanışırız, yeni arkadaşlıklar kurarız.

            Öğretmenimizin ailemizin desteği ile okula alışırız çabucak. Okul ana kucağı gibi sıcacık bir yuva olarak ikinci evimiz olur artık. Okula başlayan bir çocuk için anne-babası dışında öğretmeni ve okuldaki arkadaşları hayatında önemli olmaya başlar. Teneffüste Oyunlar oynanır, arkadaşlarıyla öğretmeniyle güzel vakit geçirir. Okul hayatı çocukla birlikte büyür değişir gelişir.

            İlkokulun iki amacı vardır. Birincisi öğrenciyi sosyalleştirmek ikincisi okuma yazma öğretmektir. Öğretmen rehberliğinde Okuma yazmayı öğrenirken aslında hayatı da öğreniriz. Paylaşmayı, dostluğu, arkadaşlığı, kardeşliği, sevgiyi, insan olmayı, insana ve canlıya saygı duymayı düzenli çalışma alışkanlığı kazanırız ödev yaparak. Yarınların mesuliyetlerine hazırlanırız. Resim, müzik, spor dallarındaki yeteneklerimizi keşfederiz kendimizi tanırız.

            Kendimizi tanıdıkça Kendini ifade eden, iletişim kuran, işbirliği yapan, eleştiren, sorgulayan Öğrenmekten zevk alan bireyler olarak toplum içinde yaşamaya uygun hale geliriz. Bir ülkenin ilerlemesi ve kalkınması eğitim alanındaki başarısına bağlıdır. Vatan millet sevgisi de eğitimle kazandırılır. İnsanın eğitim hayatının temelini oluşturan ilkokul yaşantısında mutlu ve huzurlu olarak mezun olan çocuklar ileri öğretim kademelerinde daha başarılı olma şansına sahiptir. Bu günümüz ilkokul hayatında atılan temeller üzerine inşa edilmiştir. İlkokulun öğretim hayatımızdaki önemini AIbert Einstein’ın Eğitim, insanın okulda öğrendiği her şeyi unuttuğunda arta kalandır. Sözleriyle izah edebiliriz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir