İngilizce Kelimeler Nasıl Ezberlenir?

            Bilindiği üzere İngilizce günümüzde dünya dili konumundadır. Ülkemizde ise okullarda yaklaşık on iki yıl İngilizce eğitimi verilmektedir. Buna rağmen İngilizce konuşma oranı ‘lar ile sınırlı kalmıştır. Çünkü daima ezber üzerine ve kendini tekrarlayarak devam eden yanlış bir sistem uygulanmaktadır. Bu durumda ise iş başa düşmektedir. İngilizce kelimeler nasıl ezberlenir? Bakalım. 

ÇAĞRIŞIM YAPMAK

            Yeni öğrenilen kelimeyi zihnimizde bulunan bir kelime ile eşleştirip çağrışımda bulunarak kelimenin kalıcılığını sağlayabiliriz. Bu şekilde İngilizce kelimeleri ezberlemek yerine öğrenerek kendimizi geliştiririz. 

GÖRSEL OLARAK ÖĞRENMEYE KATKIDA BULUNMAK

            Küçük kağıtlara yeni kelimeler yazarak bunları sık görebileceğimiz yerlere asmalıyız. Örneğin; Sabah kalktığımızda ilk gözümüze çarpan noktaya, bilgisayar ekranının kenarına, diş fırçaladığımız aynanın üstüne, bulaşık yıkarken karşımızda kalan kısıma bunları asarak sık sık görmemizi sağlarız. Bir süre sonra bilinçli veya bilinçsiz şekilde bu İngilizce kelimelerin zihnimizde yer edindiğini göreceğiz.

DUYUSAL OLARAK ÖĞRENME 

            Beyniniz bizim fark edemeyeceğimiz oranda hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle daha önce duyduğumuz fakat farkında olmadığımız kelimeleri tekrar duyduğumuzda beynimizde kalıcı olması daha kolaylaşır. Bu nedenle ne kadar çok İngilizce kelime duyarsak bu kelimeleri öğrenmemiz o kadar kolaylaşır. Bir İngiliz radyosu veya İngilizce yayın yapan herhangi bir radyoyu veya kanalı sesi bizi rahatsız etmeyecek oranda yaklaşık üç saat kadar günlük hayatımızı devam ettirirken dinlersek beynimiz kelime haznesini o kadar geliştirir.

            Mesela yolculuk yaparken kulaklık ile hafif modda dinlenen İngilizce konuşma ve yahut ev içerinde işlerimizi hallederken, arkadaşlarımızla otururken yine hafif olarak açılmış bir radyo zihnimizin muhakkak yeni kelimeleri kaydetmesini sağlayacaktır. Biz bu kelimeleri tekrar duyduğumuzda bu bizim için bir ilk duyuş gibi gelse de beynimiz onu zaten algılamış olduğundan kalıcılığı kolaylaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir