Kişisel Gelişim Konusunda İlk Kitabı Kim Yazmıştır?

            Bireyin kendini tanıması, eksiklerini belirleyip üstesinden gelmeye çalışması, iyi olduğu alanları saptayıp yeteneklerini geliştirmesi, kişisel gelişim yolculuğunun tanımı içerisindedir. Geçmişten günümüze kişisel gelişim adı altında birçok eğitimler, kurslar düzenlenmekte ve kitaplar yazılmaktadır.

            İskoçlu yazar ve reformcu Samuel Smiles (23 Aralık 1812 – 16 Nisan 1904), kişisel gelişim konusundaki ilk kitap olan “Self-Help” adlı, Türkçesi “Kendine Yardım” olan eseri ortaya koymuş ve edebiyat dünyasına yenilik getirmiştir. Bu eser onun danışılan kişi olmasını ve alanında ün kazanmasını sağlamıştır. İskoçya doğumlu yazar, Smiles Dalkeith Janet Wilson ve Haddington Samuel Smiles’ın on bir çocuğundan biridir. Tıp öğrenimine adım atmak için yerel bir okulda eğitim görmeye başlamıştır. Babası 1832’de kolerada salgınından vefat etmiş, annesinin destekleriyle çalışmalarına devam etmiştir.
 
            Birçok zorlukla karşı karşıya gelen Smiles, ailesi için durmaksızın çalışmış ve çabalamıştır. 1837 yılında, parlamento reformuna kampanya düzenlemek amacıyla, Edinburgh Weekly Chronicle ve Leeds Times için makaleler yazmıştır ve 1838’de Leeds Times editör pozisyona kabul edilmiştir. Bu süreçte kadın ve erkeklerin oy haklarıyla ilgili destekleyici atılımlarda bulunmuştur. 1843 yılında, Samuel Leeds Sarah Ann Holmes Dixon ile evlenmiş ve 3 kızı 2 oğlu dünyaya gelmiştir. 1845 yılında Leeds & Thirsk Demiryolları sekreteri olup bir kaç yıl sonra Güney Doğu Demiryolu için çalışmıştır. 1859 yılında ilk kişisel gelişim kitabı olan “Kendine Yardım” adlı eseri yayımlamıştır.

            Bireyin kendi çabasıyla her şeyi başarabileceği, imkânsızların üstünden gelebileceği, hangi konumda olursa olsun sabır ve inançla devam ettiği takdirde hayallerine erişebileceğini ortaya koyan “Kendine Yardım” adlı kitapta, büyük teknolojik buluşların, antik yunan felsefecilerinin, Rönesans heykeltıraşlarından sanayi öncüsü insanlara kadar, birçok başarılı insanların yaşantılarından örnekler rastlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir