Kredi Ve Yurtlar Kurumu Eğitim Kredisi

Kredi Ve Yurtlar Kurumu Eğitim Kredisi

            Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen şartların üzerinde kalıp, burs almaya hak kazanamamış her öğrenciye verilen eğitim kredisidir. Burs çıkmamış ve ihtiyaçlarına ailesinin yetersiz kalacağını düşünen öğrenciler, bu geri ödemeli krediden faydalanırlar. 

Eğitim Kredisi

            Genel olarak verilen eğitim kredisinin sistemi şu şekildedir. Öğrenci e-devlet üzerinden krediyi almak istediğine dair elektronik bir imza atar. Toplamda alacağı tutar, öğrencinin okuduğu süreye bağlı olarak değişir. İstenildiği sene bırakıp başlatılabilecek bir sistemdir. İlk sene alınıp ödenecek borcun tutarı e-devlette yazar. Bir daha ki sene almak istenilmez ise bırakılabilir. Borcu yine okul bittikten sonra ne zaman meslek sahibi olursanız o zaman ödersiniz. Neredeyse her sene zam alan eğitim kredisi, öğrencilere her ay belli miktar para verir. 

            Genç kart adı altında verdiği kartta, belli bir harçlık avans limiti, nakit avans limiti ve kredi limiti bulunmaktadır. Harçlık avans limiti, yatırılan paradan hariç harcayabilecek paradır ve her ay ödenmek zorundadır. Para daha yatmadan kesileceğinden herhangi bir faiz durumu yoktur. Kredi limiti harçlık avans ve nakit avans limitinden daha fazladır; her ay çok yüksek olmayan faizler karşılığında ödenir ve ödeme yapmadığınız aylar ayrıca faiz uygulanır. Ödeme yapılmazsa, harçlık avans ve nakit avans kesilip kartın içerisindeki para da otomatik yatacaktır. Böyle bir kesintiye uğramamak için, en azından asgari tutarı mutlaka ödenmelidir. 

KYK Yurdu

            Her sene maddi durumu kötü öğrencilere devletin sağladığı olanaktır. Maddi durumu kötü öğrenciden iyi öğrenciye doğru sıralanır. En kötü öğrenci ilk sıralarda yerleşirken, diğer öğrenciler bu sıralamaya göre yedek öğrenci olurlar. Yedek öğrenciler, yurdun çıkması için sıralarını beklerler. 

            Her sene öğrencileri açıkta bırakmamak ve en rahat yaşatmak amacıyla çalışan bu kurum, her ay öğrenciler için ödediği yemek parasından bile daha az bir fiyata öğrencilere yurtta barınma hakkı sunar. Yarı özel yarı devlet veya tam devlet olması yurt fiyatlarını etkilerken, şartları da değiştirir. Yarı özel yurtlar öğrenciler için daha kullanışlı ve daha az kişilik odalarda öğrenci barındırır. Şartları daha iyidir. Tam devlet yurtlar ise, daha çok kişilik odalar ve daha kalabalık yemekhaneler sunacağından; banyo tuvalet kullanımı açısından daha problemli olacaktır. Hangi yurda gideceğinizi seçme lüksü yoktur fakat değiştirme şansı mevcuttur.
            
            

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir