Kreş Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Çocuk büyümeye başladıkça eğitim konusu kafamızı kurcalamaya başlar. Kreşe göndermeli miyim, ne zaman göndermeliyim gibi sorulara cevap ararız.

Çocuk kreş eğitimine ne zaman başlamalıdır?

Her çocuğun gelişim düzeyi farklıdır kreş eğitimine başlaması her biri için farklılık söz konusudur. Çocuğun bu gelişim düzeyine ulaştığına düşünüyorsan 2 yaş kreş başlama eğitimine uygundur. Birçok uzmana göre 2 -3 yaş uygun bir dönemdir. Bu yaşta ki çocukların okulda yapılan çalışmalar etkinlikler oyunlar ve aynı yaş gruplarıyla birlikte vakit geçirmesi onun gelişiminde büyük bir rolü vardır. Gelişimin en güzel şeklide oyundur.

 2 yaş çocuğu kreşe ne kadar uyum sağlar uygunluğu ne düzeydedir?

 2 yaş kreşe göndermede uygun bir yaştır ama bu süreç yavaş bir şekilde ilerlenmelidir. İlk başta yarım günle başlanmalı anne babadan tüm süreyle birden koparılması onu etkileyebilir. Oyun gruplarına katılarak ve bu zaman diliminde ailesinin ona eşlik etmesi bu surece daha çabuk alışmasını sağlar. Bazı uzmanlarımıza göre ise 2 yaş kreş için erken bir dönem çünkü 0-3 yaş grubu çocuklar beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir ve bu süreçte genel olarak annelerine ihtiyaçları olduğu zaman dilimidir. Bu demek oluyor ki çocuğun en ideal zamanı fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin tamamlandıktan sonra kreş eğitimine başlanması gerekir.

Peki, 3 yaş kreş eğitimi için uygun mu?

 3 yaş insanlarla ilişkilerin artığı anneden ayrılma sorunlarının biraz daha indirgediği bir dönemdir.

 Bu dönemde eğitim yine yarım gün olarak başlanmalı eğer ki ilk defa kreş başlangıcı yapılmış ise alışma süreci geçtikten sonra tam gün devam edilebilir. 3 yaş çocuklarında genel de görülen şu duruma da yer vermeliyiz. Bu yaştaki çocukların ben merkezcilik politikası uygularlar nedir bu ”ben merkezcilik inatlaşma, kendi kendilerine bir şey yapma eğilimi paylaşmama duygusu bu dönemde sıklıkla yaşanabilir buda kreşin kuralcı yapısı ona ters gelebilir ayak uydurması zamanla aşılacak bir durumdur.

 Çocuğun kreşe hazır olduğunu nasıl anlarız?

 Her çocuk için bu süreç farklılık gösterir demiştik bunu aile nasıl anlaşılır çocuğun kendi yaşıtlarıyla iletişimi paylaşma duygusu en önemlileridir istersek tabi ki bir uzmandan yardım alabiliriz. Çalışma hayatından dolayı çocuğuna yeterli enerjini ayıramadığını düşünüyorsan kreşe verme fikrin olabilir.

 Kreşe alışma süreci ne kadar zaman dilimindedir?

 En fazla yaklaşık 10 gündür tabi bu alışma süreci sizin kararlı yapınıza bağlıdır siz kararlılığınızı çocuğunuza gösterirseniz o da bu durumu kolay geçirir. İlk başta eğitimcilerimize güvenin ve onlara desteğinizle her şeyi kolaylıkla halledebilirsiniz. Örnek verecek olursak çocuk sürekli ağlıyor sizden kopamıyor sizde ağlıyor diye pes etmek istiyorsunuz ama sakın pes etmeyin işini özveriyle yapan eğitimcilerimize güvenin ve çocuğunuzu anladığınızı ona hissettirin ve daha yapıcı cümleler kurun ona okulun güzelliklerinden yeni arkadaşlar yeni oyunlardan paylaşmanın güzelliğinden bahsedin. Kararlı olun azminizden asla vazgeçmeyin bunu da çocuğunuza hissettirin onu anlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir