Lisansüstü Eğitim Nasıl Alınır

Lisansüstü eğitim dört yıllık lisans eğitiminin sonrasında alanında uzmanlaşmak üzere alınan eğitimin genel ismidir. Bu eğitimin içeriği, tezli veya tezsiz yüksek lisans ve doktora programlarından oluşmaktadır.

YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Yüksek lisans eğitimi, dört yıllık bir bölümden mezun olduktan sonra, alanında uzmanlaşmak üzere alınan eğitimdir. Bu eğitim, tezli ve tezsiz olmak üzere iki gruba ayrılır.

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

Tezli yüksek lisans daha çok akademik personel yetiştirmek üzere geçilen basamaklardan biridir ve bir uzmanlık tezi ile mezun olunur. Süresi ilk yıl dersler, ikinci yıl ise tez dönemi olmak üzere iki yıldır. Tercih edilen bölüme bağlı olarak, bir yıl bilimsel hazırlık eğitimi alınabilir ya da söz konusu eğitim süreci mevzuata uygun olarak bir kaç yıl daha uzayabilir. Bu programa kabul edilebilmek için, her bahar ve güz dönemi, lisansüstü eğitim veren üniversiteler ve bölümlerin duyuruları takip edilerek, istenilen alana ilişkin öğrenci alımı olup olmadığına bakılmalıdır. Şayet istenilen bölümde öğrenci alımı var ise, başvuru koşullarına uygun olup olunmadığı kontrol edilmelidir. Genel olarak yabancı dil sınavı belgesi ve ales belgesinin bulunmasa ön koşullardan birisidir. Bölümlere göre bazen yabancı dil ya da Ales puanı istenmeyebilmektedir. 

Tezsiz yüksek lisans ise, daha çok sektöre yönelik bir uzmanlık eğitimidir. Tezli yüksek lisans eğitimine göre daha kısa sürmektedir ve tez yerine proje hazırlanmaktadır. Ancak ne yazık ki bu eğitimden sonra doktora programına kabul olmamaktadır. Zira bilim doktoru yetiştiren doktora programları, tez diye adlandırılan bilimsel bir çalışmanın bulunmasını istemektedir. 

DOKTORA EĞİTİMİ

Doktora eğitimi, genellikle tezli yüksek lisans eğitiminden sonra, bilim doktoru veren eğitim seviyesini içermektedir. Bu programlara başvuru süreci de yüksek lisans başvurularına benzemekle beraber, istenilen sınav puanları daha yüksektir. Bu programlarda eğitim, iki yıl ders iki yıl doktora olmak üzere toplamda dört yıldır. Yine mevzuata uygun olarak eğitim süresi üst sınırlara ulaşabilmektedir.

Tüm lisansüstü eğitim programlarında, öğrenci alımı ilanları yapılırken, hangi bölümlerin mezunlarının alınacağı da belirtilmektedir. Örneğin, psikoloji lisans mezunu birisi, sonraki dönemde, eğitim bilimlerinde ya da sosyolojide lisansüstü eğitim yapabilmektedir. Ancak bunun sağlanabilmesi için, sınavı açan üniversitenin ve bölüm kurulunun söz konusu bölümden mezun öğrenci kabul ettiğini duyurması gerekmektedir. Buna ilişkin bilgi de yine lisansüstü eğitim duyurularının içinde bulunmaktadır.

Şimdiye kadar anlatılan kısım ağırlıklı olarak Türkiye içerisindeki lisansüstü eğitime ilişkin bilgilerdir. Bunun dışında TOEFL, TestDAF, GRE gibi ülkelerin istediği bazı sınavlara ilişkin geçerli puana sahip belgeler ile de, yurtdışı lisansüstü eğitime başvurmak mümkündür.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir