Lisansüstü Eğitim Nasıl Yapılır

Lisans  eğitiminizin ardından yapabileceğiniz bir eğitim türüdür .Mater denilen eğitim farklı anlamlı değil tamda lisansüstü  eğitimdir . Aynı anlamlara gelmektedir. Yüksek lisans olarak da tanımlanır . Yüksek lisans denilirse şaşırıp kalmayın . Çok tercih edilir ve iki bölüme ayrılır , tezli yüksek lisans , tezsiz yüksek lisans .
 
Bunlara ek olarak birde; uzaktan yüksek lisans programı ve 2.öğretim yüksek lisans programı, MBA vardır.

Eğer yüksek lisansınızı tezli yapmayı tercih edecekseniz mutlaka ALES denilen sınava girmeniz gerekmektedir, istenilen puana ulaşılmalıdır. Bu ales’ ten almanız gereken puan, okumak istediğiniz, hayal ettiğiniz yüksek lisans  programının katılım şartlarını belirleyecektir. Eğer tezsiz yüksek lisans yapacaksanız ALES sınavına girmek zorunda değilsiniz. Size sunulan başvuru prensiplerini, şartlarını yerine getirdiğiniz takdirde lisansa başlamanız mümkündür.

            TEZLİ YÜKSEK LİSANS NEDİR?

Programda amaç  öğrencinin herhangi bir konu içeriğinde kendini geliştirmesi bilgisini arttırması ve verilen bilimsel araştırmalar sayesinde bilgiye ulaşmasını ulaştığı bilgileri değerlendirerek yorum katabilmesi, ön görü sunabilmesidir.

Özellikle akademisyen olmak isteyen öğrencilerin tezli yüksek lisansı tercih etmeleri gereklidir. Akademisyenlik düşünen bireyler kesinlikle ve kesinlikle bu yolu izlemeli bu yolda adım atmalılar.  Bu seçeneği seçip bu yolda ilerleyecek öğrenci adaylarına gönülden başarılar dilenir. Zorlu bir yol onları bekler. 

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS NEDİR?

Öğrencinin kazanım elde ettiği tüm bilgilerin aydınlığında  kendini geliştirmesi için bu bilgileri uygulamaya sokarak, bilgilerin nasıl uygulanması gerektiğini öğrenmesi  için Tezsiz yüksek lisans çok önemli bir başlangıçtır. Çoğunlukla maddi imkânlar dolayısıyla çalışan öğrenciler için çok uygun bir tez programıdır çünkü akşam saatlerinde dersi vardır.1 dönem içerisinde mecburi olarak 10 ders alınması ve 30 kredinin tamamlanması gerekir. Ve dönem içerisinde proje dersi bulunmaktadır. B u dersin krediye etkisi yoktur, başarılı yahut başarısız olarak değerlendirilir.
  
YÜKSEK LİSANS BAŞVURULARI İÇİN ŞARTLAR?

-Lisans diploması
-Eğer tezli yüksek lisans yapılacaksa ales sonucu
-Transkript
-CV
-Fotoğraf
-Yeterli derecede bir yabancı dil
-Referans mektubu
-Nüfus cüzdanı fotokopisi
-Askerlik durumunu belirten bir belge

Genellikle bu belgeler istenilir. Her üniversite artı ya da eksi olarak farklı belgelere de ihtiyaç duyabilirler. Kuruma göre istenilen gerekli belgeler değişebilir.  Kendi üniversitenize gidip birebir bilgi almak en sağlıklısı olacaktır.

            
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir